utorok, mája 29, 2007

Dobré a zlé figy

Bertrand L. Comparet

Táto prednáška sa týka dobrých a zlých fíg, informácie o ktorých sa nachádzajú hlavne u Jeremiáša. Táto téma je čosi, čo zmiatlo mnoho cirkví.

Prvá deportácia do babylonského zajatia nastala nedlho po zvrhnutí kráľa Jehoiachina Nabuchodonozorom. Babylončania obsadili okolo roku 606 pred n.l. Jeruzalem a asi o dva roky neskôr nastala deportácia, cca okolo roku 604. Podrobnosti sú uvedené v 2. Kráľov 24:í- 17 a 2. Kronickej 36:9-10.

Potom došlo k druhej deportácii, pretože sa bábkový kráľ, dosadený Nabuchodonozorom na trón, začal búriť. Nabuchodonozor sa musel vrátiť a dokončiť svoju prácu, deportujúc zvyšok ľudu Júdu a z veľkej časti ničiac mesto Jeruzalem. To je zaznamenané v 2. Kráľov 25:1-21, rok 585 pred n.l.

Medzi týmito dvoma deportáciami, za vlády posledného kráľa Cedekijaha, prorok Jeremiáš mal víziu dvoch košov s figami. Jeremiáš 24:1-10 zaznamenáva: „Jahveh mi ukázal – a hľa – dva koše fíg, postavené pred Jahveho chrámom, po tom, čo babylonský kráľ Nabuchodonozor odviedol z Jeruzalema do vyhnanstva judského kráľa Jekonjaha, Jehojakimovho syna, a judské kniežatá a remeselníkov a staviteľov bášt, aby ich priviedol do Babylonu. Jeden kôš, to boli veľmi dobré figy ako skoré figy, druhý kôš, to boli veľmi zlé figy, takže sa nedali jesť. A Jahveh mi povedal: „Čo vidíš, Jeremiáš?“ Tak som povedal: „Figy. Dobré figy sú veľmi dobré a zlé sú veľlmi zlé, takže sa nedajú jesť.“

Potom prišlo ku mne Jahveho slovo hovoriac: „Toto povedal Jahveh, Boh Izraela: „Ako na tieto dobré figy, tak v dobrom budem hľadieť na judských vyhnancov, ktorýchja pošlem z tohto mesta do chaldejskej krajiny. A ja na nich upriem oči v dobrom a istotne spôsobím, že sa vrátia do tejto krajiny. A ja ich vybudujem a nezborím, a ja ich zasadím a nevytrhnem. A ja im dám srdce, aby ma poznali, že som Jahveh, a stanú sa mojím ľudom a ja sa stanem ich Bohom, lebo sa ku mne navrátia celým srdcom.

A ako zlé figy, ktoré sa pre svoje zlo nedajú jesť, takto povedal Jahveh: „Tak vydám judského kráľa Cedekijaha a jeho kniežatá a ostatok z Jeruzalema, ktorí zostávajú v tejto krajine, a tých, čo bývajú v egyptskej krajine – ja ich tiež vydám traseniu na nešťastie vo všetkých kráľovstvách zeme, na pohanu a na príslovie, na podpichovanie a na zlorečenie na všetkých miestach, kam ich rozoženiem. A ja pošlem proti nim meč, hlad a mor, kým na nich nepríde koniec na zemi, ktorú som dal im a ich predkom.“

Jahveh rozprával o dvoch rôznych skupinách, ktoré boli pôvodne v krajine Júdu. Dobré figy boli zajatci v Babylone. Zlé figy boli princovia a zvyšok v Jeruzaleme. Všimnite si, že Jahveh hovorí o zvyšku v Jeruzaleme, nie v Júdovi.

To sa môže prirovnať s tým čo Jahveh povedal v Jeremiášovi 32:31-32: „Lebo toto mesto odo dňa, keď ho postavili, až do tohto dňa bolo len príčinou hnevu vo mne a príčinou zúrivého hnevu vo mne, aby som ho odstránil spred svojej tváre pre všetko zlé synov Izraela a synov Júdu, čo robili, aby ma urážali, oni, ich králi, ich kniežatá, ich kňazi a ich proroci a judskí muži a obyvatelia Jeruzalema.“ Ak by obyvatelia Jeruzalema boli len ľudom Júdu, nemal by zmysel takto ich odlišovať.

Prorok Ezechiel patril k skupine, ktorá bola deportovaná do Babylonu. Jeremiáš nebol nikdy vzatý do Babylonu, aj keď som v literatúre nejakej cirkvi čítal vyhlásenie, ktoré sa dokonca snažilo umiestniť Jeremiáša do Babylonu. Ak by vôbec čítali svoju Bibliu, našli by úplný opak.

Jeremiáš 29:8-19 zaznamenáva list, zaslaný Jeremiášom tým, ktorí už boli v Babylone, ktorý odhaľoval obe strany tohto proroctva: „Nech vás neoklamú vaši proroci, ktorí sú medzi vami, a tí z vás, ktorí veštia, a nepočúvajte na ich sny, ktoré snívajú. Veď vo falši vám proroujú v mojom mene. Neposlal som ich.“ je Jahveho výrok. „Lebo toto povedal Jahveh: „V súlade s naplnením sedemdesiatich rokov v Babylone obraciam na vás svoju pozornosť a ja potvrdím svoje dobré slovo voči vám tým, že vás privediem späť na toto miesto. Lebo ja dobre poznám myšlienky, ktoré zamýšľam voči vám, je Jahveho výrok, „myšlienky o pokoji, a nie o nešťastí, aby som vám dal budúcnosť a nádej. A istotne ma budete volať a prídete a budete sa ku mne modliť, a ja vás vypočujem.“ „A skutočne ma budete hľadať a nájdete (ma), veď ma budete hľadať celým srdcom. A ja sa vám nechám nájsť,“ znie Jahveho výrok. „A ja zhromaždím vašu skupinu zajatcov a zhromaždím vás zo všetkých národov a zo všetkých miest, kam som vás rozhonal,“ je Jahveho výrok. „A ja vás privediem späť na miesto, odkiaľ som vás nechal odísť do vyhnanstva.“ Ale povedali ste: „Jahveh nám vzbudil prorokov v Babylone.“ Lebo toto povedal Jahveh kráľovi, ktorý sedí na Dávidovom tróne, a všetkému ľudu bývajúcemu v tomto meste, vašim bratom, ktorí s vami neodišli do vyhnanstva: Toto povedal Jahveh vojsk: „Hľa, posielam proti nim meč, hlad a mor a ja ich urobím podobných puknutým figám, ktoré sa (ako) zlé nedajú jesť.“ „A ja ich budem prenasleodvať mečom, hladom a morom a dám ich na triašku všetkým kráľovstvám zeme, ako kliatbu a ako predmet úžasu a ako hvízdnutie a ako pohanu medzi všetkými národmi, do ktorých ich istotne rozhoženiem, lebo nepočúvali moje slová,“ je Jahveho výrok, „ktoré som im posielal skrze svojich sluhov prorokov, zavčasu vstávajúc a posielajúc (ich). Ale nepočúvali ste“, je Jahveho výrok.“

Tu máme dve skupiny. Časť júdskeho národa už bola v zajatí v Babylone. Časť národa ostávala v Jeruzaleme a jeho okolí. Medzi nimi boli Židia, ktorí sídlili v Jeruzaleme, tak, ako sa dnes v Amerike zhromažďujú vo veľkomestách ako New York, Los Angeles a Washington, tak isto konali i v dávnych dobách.

Máme tu jasné Jeremiášove proroctvá, že i tí, ktorí neboli deportovaní do Babylonu, budú nakoniec taktiež odvedení, no akosi mu neverili. Zažili už jedno babylonské dobytie a deportáciu a neverili, že príde k ďalšej. Jeremiášovi nenačúvali z niekoľkých dôvodov. Jedným je prirodzená nechuť voči zlým správam, druhým údajná protirečivosť medzi Jeremiášom a Ezechielom. Jeremiáš varoval, že tento posledný júdsky kráľ, Cedekijah, bude zajatý a odvedený do Babylonu.

Jeremiáš 34:2-5 hovorí: "Toto povedal Jahveh, Boh Izraela: „Choď a povieš judskému kráľovi Cedeijahovi, áno, povieš mu: „Toto povedal Jahveh: „Hľa, vydávam toto mesto do ruky babylonského kráľa a spáli ho ohňom. A sám z jeho ruky neunikneš, lebo budeš celkom istotne chytený a budeš vydaný do jeho ruky. A tvoje oči uvidia dokonca oči babylonského kráľa a jeho ústa budú hovoriť dokonca s tvojimi ústami a prídeš do Babylonu.“ Počuj však Jahveho slovo, judský kráľ Cedekijah: „Toto povedal o tebe Jahveh: „Nezomrieš mečom. Zomrieš v pokoji...“

Všimnite si obzvlášť toto proroctvo. Cedekijah bude zajatý a odvedený do Babylonu a bude rozprávať tvárou v tvár s kráľom Nabuchodonozorom, ale nebude zabitý, zomrie v pokoji. V Ezechielovi 12:10-14 je zaznamenané, čo povedal Ezechiel v Babylone, a čo sa dostalo späť do Jeruzalema: „Povedz im: „Toto povedal Zvrchovaný Pán Jahveh: „Čo sa týka náčelníka, je toto vyhlásenie proti Jeruzalemu a celému domu Izraela, ktorý je v ich strede.“ Povedz: „Som pre vás predzvesťou. Tak, ako som urobil, tak sa im stane. Pôjdu do vyhnanstva, do zajatia. A náčelník, ktorý je v ich strede, ten v tme ponesie na pleci a vyjde, prerazia stenu, aby vynášali cez ňu. Tvár si zakryje, aby svojim okom nevidel zem. A istotne nad ním rozprestriem svoju sieť a chytí sa do mojej loveckej siete, a ja ho privediem do Babylonu, do krajiny Chaldejcov, ale neuvidí ju, a tam zomrie. A všetkých, ktorí sú okolo neho ako pomoc, a všetky jeho vojenské oddiely rozptýlim do každého vetra a vytasím za nimi meč.."

Viete, ako to dnes chodí takmer vo všetkých veľkých cirkvách. Kazateľ vezme jeden verš, či niekedy iba jednu časť verša, a vystavia na tom svoju kázeň. To je bod odlúčenia sa od Biblie, nie návrat k nej. V staroveku kazatelia konali rovnako. Ezechiel povedal, že Cedekijah neuzrie Babylon, tak si povedali: „To znamená, že tam nebude deportovaný, a preto ani my nebudeme deportovaní.“

Obe tieto proroctvá boli do posledného detailu naplnené. V Jeremiášovi 39:1-8 o tom nachádzame historický záznam: „V deviatom roku judského kráľa Cedekijaha, v desiatom mesiaci, prišiel babylonský kráľ Nabuchodonozor a celá jeho vojenská sila k Jeruzalemu a začal ho obliehať. V jedenástom roku Cedekijaha, vo štvrtom mesiaci, deviateho dňa mesiaca bolo mesto prelomené. A všetky kniežatá babylonského kráa vošli a posadili sa v Strednej bráne... A ihneď ako ich judský kráľ Cedekijah a všetci bojovníci videli, stalo sa, že sa dali na útek a vyšli v noci z mesta cestou kráľovej záhrady, bránou medzi dvojitým múrom..."

Chaldejská armáda ich prenasledovala a premohla „Cedekijaha na púštových roivnách Jericha. Potom ho vzali a priviedli ho k babylonskému kráľovi Nabuchodonozorovi do Ribly, v chamatskej krajine, aby nad ním vyniesol sudcovské rozhodnutie. A babylonský kráľ pobil všetkých judských urodzených. A Cedekijahovi oslepil oči, potom ho spútal medenými okovami, aby ho priviedol do Babylonu. A kráľov dom a domy ľudu spálili Chaldejci ohňom a jeruzalemské múry strhli.“

Josephus taktiež zaznamenáva podrobnosti veľkej presnosti tohto proroctva. Jeruzalem bol dobytý okolo polnoci a Cedekijah, so svojou rodinou a pár pozostalými, utiekol. Nemohli utekať niektorou z normálnych mestských brán, pretože tie boli strážené obliehajúcou armádou. Utiekli preto v prestrojení jednou z malých brán, ktorá ostala nepovšimnutá. Keď sa prenasledovatelia dostali neďaleko Jericha na dohľad, všetci ostatní sa rozpŕchli a utiekli, zanechajúc Cedekijaha s rodinou, aby bol vzatý do zajatia. Cedekijah bol odvedený do Babylonu živý a do konca svojho života tam žil ako zajatec. Nakoniec zomrel, ale nebol zabitý. Šiel do Babylonu, ale nikdy ho nevidel, pretože ho oslepili. Toľko prípad extrémnej presnosti Biblie.

Vieme, že po druhom dobytí Jeruzalema bol do Babylonu odvedený nielen Cedekijah, ale i mnoho zo zvyšnej populácie. Je zaznamenané, že zanechaní osudu bolo iba pár najúbohejších, nie v zmysle finančnom, ale v kvalite človeka.

Máme tu dva druhy fíg, dobré a zlé. Ako ich roztriedime? Kto sú dobré figy? Spomeňte si, že Jeremiáš 24:5 uvádza, že boli medzi Júdejcami, ktorí boli odvedení do zajatia do babylonskej krajiny, krajiny Chaldejcov. Vieme, že do babylonského zajatia bol odvedený v podstate celý zostávajúci národ Júdu.

Vieme, že po 70-tich rokoch zajatia, keď Médovia a Peržania dobyli Babylon, krátko na to sa do Jeruzalema vrátil zvyšok ľudu, čo zaznamenávajú knihy Ezra (Ezdráš) a Nehemiáš. Boli to dobré figy? Neverím, pretože proti tomuto existuje príliš veľa náznakov.

Jeremiáš 24:6 hovorí o tých, ktorí boli dobrými figami: „A ja ich zasadím a nevytrhnem.“ To sa nehodí na tých, ktorí sa vrátili do Jeruzalema, pretože tí sa vrátili na pár ďalších storočí neustálych problémov. Jeremiáš 24:7 hovorí tým, ktorí boli dobrými figami: „A ja im dám srdce, aby ma poznali, že som Jahveh, a stanú sa mojím ľudom a ja sa stanem ich Bohom, lebo sa ku mne navrátia celým srdcom.“

Tí, ktorí sa vrátili do Jeruzalema, priniesli so sebou babylonský Talmud, podanie (tradíciu) starších. Títo navrátilci odmietli prijať Jahšuu (Ježiša) a odmietli jeho posolstvo. Ján 5:23 uvádza: „Kto nectí Syna, nectí ani Otca, ktorý ho poslal.“

Ján 5:37-38 zaznamenáva: „Aj sám Otec, ktorý ma poslal, o mne svedčil... A jeho slovo vo vás nezostáva, lebo práve tomu, ktorého poslal, neveríte.“ Ján 5:42-43 pokračuje: „Ale dobre viem, že nemáte v sebe Božiu lásku...keby niekto iný prišiel vo vlastnom mene, toho by ste prijali.“

Ján 6:45 nám hovorí: „Každý, kto počul od Otca a naučil sa, prichádza ku mne.“ Ján 8:19 pokračuje: „Preto mu ďalej povedali: „Kde je tvoj Otec?“ Ježiš odpovedal: „Vy nepoznáte ani mňa, ani môjho Otca. Keby ste ma poznali, poznali by ste aj môjho Otca.“ Ján 8:54-55 dodáva: „Je to môj Otec, ktorý ma oslavuje, ten, o ktorom hovoríte, že je vaším Bohom, a predsa ste ho nepoznali.“

Izrael odišiel do babylonského zajatia, čo sa tam s ním stalo? Vieme, že to bol veľký národ, a že do Jeruzalema sa vrátilo len okolo 42 tisíc ľudí. Niečo viac ako 8 tisíc ľudí z tohto počtu nepatrilo k žiadnemu izraelskému kmeňu. Tých z Izraela, ktorí sa z Babylonu vrátili, bolo teda len čosi okolo 34 tisíc. Čo sa stalo so zvyškom Izraelitov?

Jeremiáš predpovedal, čo sa stane so zvyškom, s dobrými figami. Jeremiáš 50:1-4 nám hovorí: „Slovo, ktoré hovoril Jahveh prostredníctvom proroka Jeremiáša o Babylone, o krajine Chaldejcov: „Povedzte mezdi národmi a zvestujte. A zodvihnite signál, zvestujte. Nič netajte, ó, muži. Povedzte „Babylon bol dobytý. Bel bol zahanbený. Merodach sa predesil. Jeho obrazy boli zahanbené. Jeho zahnojené modly sa predesili.“ Prišiel totiž proti nemu národ zo severu. Je to ten, ktorý robi z jeho krajiny predmet úžasu, takže v nej nikto nebýva. Človek i domáce zviera sa dali na útek. Odišli.“ Note this final verse. „V tých dňoch a v tom čase,“je Jahveho výrok, „prídu synovia Izraela, oni a synovia Júdu spolu. Budú kráčať a pri chôdzi plakať a budú hľadať Jahveho, svojho Boha.“

Niektorí ľudia, ktorí tvrdia, že o izraelskom posolstve niečo vedia, citujú tento verš akoby to bolo čosi, čo má nastať v budúcnosti. No Jahveh hovoril špecificky o páde Babylonu a hovorí: "...v tých dňoch a v tom čase, je Jahveho výrok, prídu synovia Izraela..." Vieme, že 10-kmeňové severné kráľovstvo Izraela, spolu so značnou skupinou ľudu kmeňa Júdu a Benjamín, bolo deportované Asýrčanmi, a usadené pri južnom okraji Kaspického mora, kde sa stali známymi ako Skýtovia.

V roku 612 pred n.l. bol národ Asýrčanov zničený, ich hlavné mesto Ninive dobyté a zničené alianciou troch národov. Skýtovia – ľud Izraela ničiaci svojich asýrskych dobyvateľov, Médovia a Babylončania. Títo utvorili alianciu proti Asýrčanom. Skýtovia boli veľmi hrozivým vojnychtivým národom – v celej našej histórii sme boli obávanými protivníkmi.

Neskôr medo-perzská armáda napadla Babylon. Niektorí zo starovekých historikov zaznamenávajú vpád Skýtov do Babylonu, kde pozbierali väčšinu z deportovaných Júdejcov a Benjamitov. Vzali ich so sebou, pripravujúc sa na pochod severne do Európy. Nenechali ľud Júdu napospas, ale vzali ho so sebou, ako povedal prorok Jeremiáš: "... v tých dňoch a v tom čase, je Jahveho výrok, prídu synovia Izraela, oni a synovia Júdu spolu. Budú kráčať a pri chôdzi plakať a budú hľadať Jahveho, svojho Boha.“

Apokryfa, 2. Ezdrášova 13:39-46 o tom obsahuje záznam. Ezdráš (Ezra) mal videnie a anjel, ktorý s ním rozprával, na to odkazoval: „Čo sa týka videní, keď zhromaždil okolo seba iné zástupy, mierumilovné; to je desať kmeňov, ktoré boli zo svojej zeme odvedené do zajatia v dňoch kráľa Hóšeu, ktorého odvliekol ako zajatca Šalmaneser, kráľ Asýrčanov: previedol ich cez Rieku, aby sa dostali do inej zeme. Ale oni sami sa dohodli, že opustia spoločenstvo pohanov, a odišli do vzdialenejšej krajiny, kde nikdy nebývalo ľudské pokolenie, aby tam zachovávali svoje zákonné ustanovenia, ktoré vo svojej zemi nezachovávali. Šli cez Eufrat riečnymi korytami. Vtedy im Najvyšší učinil znamenie a zastavil pramene Rieky, dokiaľ neprešli. Veď putovanie touto zemou bolo dlhé, jeden a pol roka, tá krajina sa totiž nazývala Arsaret. Bývali tam až do poslednej doby...“ (niekedy je táto kniha označená ako 4. Ezdráš v pseudepigrafných knihách – pozn. prekl.)

Vieme, že Izrael prešiel okolo východného pobrežia Čierneho mora. Niektorí z nich šli skrz horský región medzi Kaspickým morom, Čiernym morom a pohorím Kaukaz. Pretože na svoj pochod do Európy vyšli z pohoria Kaukaz, mnoho historikov nazýva tento ľud Kaukazanmi. Nikdy sa však nepýtajú, kým boli predtým, než šli skrze kaukazské vrchy.

Iní šli okolo východného okraja Kaspického mora. Po dosiahnutí jeho severného okraja sa obrátili na západ a pridali sa k inej migrácii. Izrael migroval z väčšej časti cez podunajskú nížinu. Asareth, severný prítok Dunaja v modernom Rumunsku, má ešte stále názov Saret. Saret bolo jedným z miest, ktoré na svojej migrácii prešli, dané bolo dokonca i toto označenie.

Ohľadom dobrých fíg, o ktorých Jahveh povedal, že ich bude budovať, a nezrúti ich. Vidíme, ako Jahveh požehnal náš ľud, biele národy Európy, U.S.A. a príbuzné národy. Pokiaľ ide o tých, ktorí sa falošne hlásia k tomuto dedičstvu, o edomských Židov, ktorí dnes okupujú Palestínu, pozrime sa, čo o nich hovorí Malachiáš vo svojej 1. kapitole:

„Vyhlásenie: Jahvehoslovo o Izraeli prostredníctvom Malachiáša: „Zamiloval som si vás“, povedal Jahveh. A povedali ste: „Ako si si nás zamiloval?“ „Či nebol Ezau Jakobov brat?“ je Jahveho výrok. „Ale Jakoba som miloval a Ezaua som nenávidel, a nakoniec som jeho vrchy urobil opusteným úhorom a jeho dedičstvo pre šakalov z pustatiny.“?Pretože Edom stále hovorí: „Boli sme roztrieskaní, ale vrátime sa a vystavíme spustošené miesta,“ toto povedal Jahveh vojsk: „Oni budú stavať, ale ja, ja budem strhávať. A ľudia ich určite nazvú „územím skazenosti“ a „ľudom, ktorý Jahveh odsúdil na neurčitý čas.“

Čo ľudia Júdu, ktorí sa vrátili po 70 rokov trvajúcom babylonskom zajatí do Jeruzalema? Daniel 9:24 prorokoval, že „je sedemdesiat týždňov, ktoré boli určené tvojmu ľudu a tvojmu svätému mestu, aby bol ukončený priestupok a skoncovalo sa s hriechom, a aby sa vykonalo zmierenie za previnenie a aby bola uvedená spravodlivosť na neurčité časy a aby bola vtlačená pečať na videnie a proroka a na pomazanie Najsvätejšieho.“

Máme dva koše s figami, jedny dobré, druhé zhnité. Dnes v našej zemi máme ľudí, ktorí majú americké občianstvo spolu s izraelským pasom. Nachádzajú sa tu v tejto krajine a volia vo voľbách. Ke´d im to vyhovuje, tak tvrdia, že sú Američania, ale čo sú v skutočnosti? História sa určite opakuje.

Izaiáš 3:8-9 uvádza: „Veď Jeruzalem sa potkol a Júda padol, lebo ich jazyk a ich počínanie sú proti Jahvemu v tom, že sa správajú spurne v očiach jeho slávy. Výraz ich tvárí, ten naozaj svedčí proti nim a oni rozprávajú o svojom hriechu, ktorý je ako sodomský. Neutajili ho. Beda ich duši! Lebo si sami spôsobili nešťastie.“

Všetky staroveké monumenty, ktoré zobrazujú Izraelitov, ukazujú typickú anglo-saskú tvár s rovným nosom. Monumenty zobrazujúce Kanaánčanov, od Chetitov zo severu až po rôzne kanaánske národy žijúce v Palestíne, ukazujú typickú židovskú tvár s krivým nosom. Ďalšou informáciou, ktorej sa nevenuje prílišná pozornosť, sa týka Asýrčanov, žijúcich na hranici s Chetitmi. Títo Asýrčania boli taktiež národom zakrivených židovských nosov.

V Asýrii, ako i v Babylone, ľudia žili v údoliach riek, kde nebolo dostatok kameňa. Ak chceli budovať niečo z kameňa, museli ho priniesť z veľkých diaľok. Podobne ako v kalifornskom Imperial Valley, tieto riečne údolia obsahovali veľmi kvalitnú hlinu. Tento materiál bol ideálny na výrobu tehál a dlaždíc, ktoré používali na budovanie.

Keď chceli zanechať permanentne vyrytý monument, priniesli z hôr veľký blok kameňa. No z kameňa nebudovali. V Babylone i v Asýrii boli hlavné múry v palácoch a dôležitých budovách postavené zo slnkom vypálených tehál.

Prirodzene, tieto slnkom vypálené tehly by veľa nevydržali, ak by boli vystavené dažďu. Preto existovala vonkajšia vrstva, z pálenej tehly. Prinajmenšom vo vnútri ich palácov boli steny nádherne maľované a pokryté glazúrovanými dlaždicami. V práci s dlaždicami mali najlepších umelcov v kráľovstve. V skutočnosti na výzdobu svojich palácov privádzali aj najlepších umelcov z iných národov, ktoré zajali. To, čo bolo na týchto rytinách zobrazené, neboli karikatúry asýrskych nepriateľov. Boli to asýrske zobrazenia ich vlastného ľudu ich vlastnými umelcami. Ich tváre sú typickí, nosatí Židia.

Keď vezmeme do úvahy fakt, že dávno po zničení Asýrie a roztrúsení jej národa Biblia naďalej pokračuje v prorokovaní udalostí, v ktorých má Asýria, tí, ktorí prežili, v posledných dňoch zohrať úlohu.

Existuje dlhá séria biblických proroctiev týkajúcich sa Asýrie. Nie Asýrie existujúcej počas biblických čias, ale toho, čo má vykonať neskôr. Ako zistíte, tieto proroctvá sa presne zhodujú s proroctvami o Rusku v Ezechielovi 38. a 39. kapitole.

Mnoho prežijúcich Asýrčanov utieklo na severovýchod, zo svojho starého kráľovstva na územie dnešného juhozápadného Ruska, Gruzínska a Ukrajiny. Tam existovala veľká židovská populácia a vieme, že dnešné Rusko úplne ovládajú Židia. Identické proroctvá o tom, čo majú vykonať Asýrčania a to, že dnes tak činia Rusi, to celé dáva dohromady.

Spôsob, akým prekladáme gréčtinu starých gréckych historikov, v skutočnosti význam mnohého prekrúca. Napr. hovoríme o „Skýtoch“, pretože náš ľud sa usadil okolo Kaspického mora. Môžete sa spýtať – ako prišli k tomuto menu? Odpoveď: v gréčtine toto meno nemali.

V staroveku bolo každé dôležité mesto pevnosťou. Tieto mestá mali tak vysoké a hrubé múry, ako si ich obyvatelia mohli dovoliť. Keď sa blížila nepriateľská armáda, všetci farmári naokolo hľadali úkryt v meste. Mnohé mestá úspešne odolávali dlhému obliehaniu.

Keď Asýrčania zajali a deportovali 10-kmeňové severné kráľovstvo Izraela, nedovolili im usadiť sa a vybudovať si pevnosti. Izrael žil nomádsky, pastiersky život.

Jediným prístreškom, ktorý nomád má – ak má šťastie – je stan. Ak toľko šťastia nemá, musí si za prístrešok zvoliť nejaký krík. Hebrejský výraz „sukka“, ktorý sa skôr hodí pre prístrešok z vetiev kríka, sa používal i na označenie stanu. Množné číslo od „sukka“ je „sukkot“ a časom sa z neho stal výraz „skut“. Gréci označovali týchto nomádskych pastierov Skutoi – obyvatelia stanov a nomádi, ktorými skutočne boli.

A to je presne to, čo dalo neskôr Skýtom, keď ich armáda bola dostatočne silná, aby porazila silnejšieho nepriateľa, ich obrovskú vojenskú silu. Ak ich armáda musela ustúpiť pred silnejšou nepriateľskou armádou, mohli ustúpiť bez toho, aby čokoľvek stratili. Skýtovia nemali žiadne mestá, ktoré by museli brániť. Naberajúc svoju silu na miestach, kam ich presídlili Asýrčania, znovu sa stali mocnou vojenskou silou.

Sto rokov pôsobili títo Skýtovia Asýrčanom neustále problémy, len čo sa im naskytla príležitosť. Okolo doby zničenia Ninive Asýrčania začali ukazovať známky tohto neustáleho obťažovania, boli vcelku dostatočne oslabení.

História zaznamenáva, že títo Skýtovia vykonali nájazd až do Palestíny. Než sa vrátili späť, dosiahli až po hranice Egypta. V údolí Jordánu zanechali usadlosť, zvanú Skytopolis. No bolo proti Jahveho plánu, aby sa vrátili a zostali v Palestíne. Nepriateľské sily ich spoločné vytlačili do ich nových európskych domovín.

Médovia a Peržania, aj keď sa im predtým dostalo od Skýtov pomoci, sa ukázali ako nevďační. Každý kráľ v tých dňoch sa domnieval, že jeho jedinou starosťou je dobyť čo najviac jeho nepriateľov. Medo-perzské armády sa obrátili proti Skýtom. Skýtovia obrátili svoju jednu armádu späť s hrozným zabíjaním a masakrami. Medo-Peržania opäť poslali proti Skýtom inú armádu. To boli Skýtovia prevažne na západnej strane Kaspického mora.

Títo Skýtovia pred nimi ustupovali, až sa nakoniec dostali k pohoriu Kaukaz. V tomto pohorí existuje veľký priechod, ktorý až do dnešných dní nesie meno Izraelský pás. Komunistická (židovská) vláda tento názov od svojho nástupu k moci možno zmenila, ale dovtedy bol takto známy. Je to gruzínska vojenská cesta.

Tento horský pás prichádza k miestu, kde sú hory po oboch stranách tak príkre, že bojovať smerom nahor k vrcholu bolo nemožné. Pri ústí rieky je len malý kúsok zeme, pretože rieka pokrývala takmer celú úžinu. Tu a tam sú miesta, kde veľké skaly blokovali prechod. Pár mužov mohlo brániť tento pás proti miliónovej armáde, pretože milión mužov mohlo prejsť týmto miestom len po 3-4 naraz.

Spomeňte si, že Jahveh mal zhromaždiť dobré figy z mnohých národov, kam ich roztrúsil. Vieme, že kým boli v Skýtii, dva z týchto kmeňov sa už vtedy nazývali Anglovia a Sasi. Iní sa nazývali Getae, z čoho sa časom vyvinulo Gót. Nemáme žiaden problém v sledovaní Anglov a Sasov, pretože títo spolu s Jutmi sa usadili v severozápadnom Nemecku, pozdĺž hranice s dnešným Dánskom.

V čase, keď sa Gótovia presúvali po podunajskej nížine, na západ ich tlačila veľká záplava nomádskych bojovníkov z Ázie, pod vedením Húna Attilu. Najprv sa na západ vydali Vizigóti. Prichádzali do vtedajšej rímskej ríše a Rimania vyslali proti nim armádu, ktorú Vizigóti takmer celkom pozabíjali. Kvôli tejto porážke Rimania dali Vizigótom pôdu na zapadnej strane rieky Dunaj.

Bolo im umožnené tam ostať, za predpokladu, že nebudú kočovať. Mali byť pokojnými usadlíkmi a vzdať sa svojich zbraní. To i učinili a aké prekvapenie – hneď nato ich Rimania začali utláčať. K tomuto sa navyše pridal tlak z východu.

A tak sa Vizigóti vydali opäť na pochod. Prešli severným koncom Jadranského mora, do severného Talianska. V roku 408 A .D. začali ohrozovať mesto Rím. V tom čase boli Rimania v podobnej situácii ako my dnes. V dňoch majestátnosti Ríma to boli samotní občania Ríma, ktorí bojovali v dobre vycvičenej rímskej armáde.

No Rimania spohodlneli, žijúc z rabovania iných národov. Rimania sa viac nestarali o vojenskú službu, na svoju obranu najímali žoldnierov. Títo bojovali nie za svoju krajinu, ale pretože im za to platili. I v Amerike sa vedie debata ohľadom ukončenia náboru a najímania žoldnierskej, profesionálnej armády. História sa vskutku opakuje.

Rimania nemohli odolávať sile Vizigótov, tak ich kúpili, zaplatiac vysoké výkupné a poplatok. V tom istom roku, v roku 408 A .D. Rím povolal naspäť posledné rímske légie z Británie na obranu Ríma.

V roku 410 A .D. Vizigóti opäť zaútočili na Rím, obsadili ho a vyplienili, okrem toho zabrali takmer celú severnú polovicu Itálie. Onedlho na to, okolo roku 412 A .D. Vizigóti, nenájduc žiadne ďalšie cennosti, odtiahli. Pochodujúc cez južné Francúzsko, kde sa pár z nich usadilo, väčšina z nich prekročila Pyreneje a usadili sa v Španielsku. Od doby, kedy došli do Španielska, okolo roku 415- 420 A .D., boli vládnucim národom a žo dobytia Maurmi v roku 711 A .D.

Keď Mauri došli do Španielska, útočiac z juhu, títo Vizigóti sa snažili o čo najprednejšiu obranu, no nakoniec boli zatlačení na sever Španielska. Dnes sa v Španielsku dajú nájsť dva rasové typy, tmavý latinský typ, no taktiež modrookí blondíni, ktorí sú čistými potomkami starých Vizigótov.

Asi o 50 rokov po odchode Vizigótov sa rovnakou cestou vidal ďalší gótsky kmeň, Ostrogóti. Časť týchto Ostrogótov prešla rieku Dunaj, až k pobrežiu Baltického mora, kde sa usadili v dnešnom východnom Prusku. Zvyšok Ostrogótov prešla do Itálie, obsadil a vyraboval Rím a v severnej Itálii založili gótske kráľovstvo. To existovalo ako nezávislé kráľovstvo okolo 25 rokov.

Títo Ostrogóti boli potom zvrhnutí politicky, no národ tam ostal. Ako v Španielsku, i v Taliansku nachádzame dva odlišné rasové typy, tmavý typ v južnom Taliansku a na Sicílii, a blond, modrooký typ našej vlastnej rasy na severe Talianska. Títo blondíni sú dnešnými potomkami Ostrogótov. Časť Ostrogótov migrovala do Rakúska a do Švajčiarska, kde neexistuje čistý typ, ale rôzne rasové typy – časť z nich je Izrael.

Nie všetci Ostrogóti prešli do baltských regiónov. Niektorí z nich sa usadili v nádhernej krajine, ktorú našli v podunajskej nížine. Opäť nachádzame zrejmý Izrael v Maďarsku a v (bývalom) Československu. Títo ľudia nie sú 100 percentne Izrael, pretože boli bojiskom pre útočníkov mnohých odlišných rás, ktorí za sebou nechávali svoje rasové línie. No môžeme nájsť dostatočný počet ľudí, ktorí jasne patria k Izraelu, obzvlášť v Nemecku a škandinávskych krajinách.

Po odchode všetkých rímskych légii Britské ostrovy osídlili Jutovia, Anglovia a Sasi. Anglická história ako taká začína ich príchodom. V tom čase nebola rímska armáda v Británii takmer sto rokov. Angličan je preto Nemec (Germán), ktorý si vyšiel na člne, a Nemec je Angličan, ktorý ostal doma. No napriek tomu dovoľujeme Židom, aby medzi nami propagovali neustály boj.

Spomeňte si, že Jahveh – v pasážach, ktoré som vám čítal – hovoril o zle, ktoré existovalo v krajinách Izraela a Júdu, provokujúc ho. Toto zlo existovalo preto, že sa nechali skaziť Židmi medzi nimi, presne tak, ako to dovoľujeme Židom my. Za trest musíme prejsť pohromami, presne ako naši predkovia pred 2500 rokmi.

Ďalšou skupinou ľudí, ktorí prispeli k vývoju dnešných Angličanov, sú Normani, ktorí prišli s Williamom Dobyvateľom v roku 1066 A .D. História zaznamenáva, že nórski a dánski Vikingovia boli po niekoľko storočí bičom väčšiny známeho sveta, prinajmenšom pozdĺž európskych pobreží. Vikingské lode sa dokonca objavili pri Konštantinopole a na rieke Tiber v útoku proti Rímu. Mesto však bolo dobre opevnené a Vikingovia nemali vybavenie ani výcvik na dlhé obliehanie, preto sa Rímu nezmocnili. Obsadili však ostrov Sicíliu, a na ňom bolo po niekoľko generácii normanské kráľovstvo.

Vikingovia neustále napádali pobrežie Francúzska a trikrát obsadili a vylúpili Paríž. Nakoniec sa jeden z francúzskych kráľov dohodol s niektorým z vikingských náčelníkov. Kráľ prisľúbil Vikingom provinciu Normandia, ak sa tam Vikingovia usadia. Mali dôkladne obsadiť pobrežie a následne slúžiť ako nárazník pred ďalšími útokmi.

Predtým títo Vikingovia podobne napádali Britské ostrovy, vrátane Írska. Na pobreží zakladali usadlosti a podnikali pirátske nájazdy. Veľký počet z nich sa usadil taktiež v Írsku. Ranné írske zaznamy ukazujú, že by sa asi ťažko našla nejaká dedina v Írsku, kde by nežili nejakí severskí Vikingovia.

Izrael tak bol roztrúsený medzi mnohé národy. Vo všetkých ohľadoch naplnili opis dobrých fíg. No a čo ostatní? Niektorí boli ponechaní napospas, dokonca i po druhom babylonskom dobytí a deportácii. Tí odišli do Egypta, vezmúc so sebou proroka Jeremiáša. Ako im tento povedal, odchodom do Egypta Babylončanom neunikli. I tam budú pod babylonskou nadvládou a nakoniec budú zabití. História skutočne zaznamenáva, že Babylončania nedlho na to Egypt dobyli.

Jeremiáš v Egypte nezostal, pretože bol varovaný pred tým, čo malo nastať. Jestvuje záznam, že Jeremiáš odišiel s dvoma princeznami, Cedekijahovými dcérami. S jednou z nich sa nakoniec usadil v Írsku. Druhá si v Španielsku vzala za manžela milétskeho kráľa.

Tí, ktorí zostali v Palestíne, tí, ktorí šli do Egypta a väčšina z tých, ktorí sa do Palestíny vrátili, boli zlé figy. Zvyšok, ktorý pokračoval ďalej, boli dobré figy.

Kedykoľvek Jahveh vyriekne proroctvo, vykoná ho do posledného detailu, presne tak, ako si zaumienil.

Obchodujte, kým neprídem

Dr. Wesley A. Swift

Jednou z našich dnešných veľkých zodpovedností ako kresťanov je nasledovať inštrukcie nášho Boha, obzvlášť vo vzťahu k našej povinnosti ako členov Jeho Cirkvi a občanov vo vznešených národoch Jeho Kráľovstva. Príliš často dnešné duchovenstvo hovorí, že kresťan nemá žiadnu zodpovednosť – politickú či spoločenskú – voči spoločnosti, ktorej je časťou. Tvrdia, že by sa kresťan nemal zapájať do politiky, a že jeho jedinou zodpovednosťou je veriť tomu, čo je v Biblii, prijať ponúkanú spásu, ktorú ponúka cirkev a byť pripravený ísť po smrti do neba.

Nuž, priatelia, toto je veľmi vzdialené učeniu Písem. Toto nie je Dobré posolstvo o Kráľovstve, ktoré hlásal Ježiš, ani inštrukcie, ktoré dal svojim učeníkom. V podobenstve v 19. kapitole Lukáša nám Ježiš hovorí o istom mužovi, ktorý odchádzal do vzdialenej krajiny a o dal svojim sluhom peniaze, povediac im „Obchodujte, kým neprídem.“ To je podobenstvo o Kristovi vo svojom Kráľovstve, je to inštrukcia, ktorú dal tým, ktorí predstavujú Jeho Kráľovstvo.

Mnohí sa mýlia ohľadne toho, čo Božie Kráľovstvo predstavuje. Kráľovstvo Božie pozostáva presne z toho, čo má – z ľudí. Je vytvorené z národov – veľkého národa a spoločenstva národov.

Dynastia Božieho Kráľovstva pochádza z adamickej rasy, skrze Seta, cez Abraháma, a Boh znovupotvrdzuje svoju Zmluvu s Abrahámom, keď mu hovorí, že mu bude Bohom, jemu a jeho potomstvu, po všetky pokolenia. Všímame si, že Božím požehnaním Abrahámovi, že bude veľkým národom a z neho bude pochádzať spoločenstvo národov (35. kapitola Genesis). Všímame si, že proroctvo dané Bohom potomstvu adamickej rasy, ktoré pochádza skrze Abraháma až do doby Krista a zreteľne až do našej doby, je proroctvom o večnom Kráľovstve, ktoré povstane na zemi a nakoniec prinesie Spravodlivosť Božiu a Zákony Božie a Božia vláda budú sústredené v adamickej rase.

Výraz Adam znamená „človek“. Výraz „enoš“ (v Preklade kráľa Jakuba nesprávne prekladaný ako „človek“) predstavuje bytosti alebo ľudí úplne odlišných od adamickej rasy. Potomkovia adamickej rasy majú Dych Boží a Život Boží. Sú deťmi Jeho Ducha, duchovne zrodené v nebesiach, a teraz splodení na zemi ako potomstvo Najvyššieho. Týmto médiom Boh zamýšľa priviesť na svet svoje Kráľovstvo. Stará a Nová Zmluva sú napísané pre adamickú rasu, sú napísané pre ľud, ktorý predstavuje Božie Kráľovstvo.

Božím zámerom bolo nielen dať zemi pokyny, ale Jeho potomkovia mali učiť ľud, mali zaviesť správu Božieho Zákona; mali zaviesť Jeho Kráľovstvo do reality. Už pred ich príchodom bolo v nebesiach prorokované, že porušenie Božského Zákona na našu rasu privedie prestúpenie. No milosťou Božou, dá každý národ a všetok ľud do súladu s jeho Vôľou podľa večného programu Jeho spásy (najprv pre jeho ľud a potom, skrze nich, do všetkých končín zeme). K tomu však nie vždy prichádza pohotovým prijatím Pravdy. V mnohých prípadoch sily zla využívajú rasy zeme, aby tieto viedli boj proti Domu Božiemu na temi, proti deťom Ducha vo fyzických telách. Biblia vyučuje nadradenosť bielej rasy ako detí Najvyššieho Boha (zoslané z nebies na zem, aby vybudovali Jeho Kráľovstvo) a Stará Zmluva zaznamenáva mnoho vojen, ktoré viedli proti silám temnoty snažiacim sa Jeho Kráľovstvo zničiť.

Počas celej našej histórie vidíme, že Boh sa zapodieva svojím ľudom. Zjavuje sa patriarchom, Dáva im príkazy, povoláva Dom Boží skrze Dom Abrahámov, aby pokračoval v napĺňaní svojho osudu. Zmluvy, ktoré Boh uzavrel, sú bezpodmienečné zmluvy, ktoré sa nedajú odsunúť nabok alebo zničiť..

V Starej Zmluve čítame príbeh Božích zmluv s Jeho ľudom, a o ochrane tohto ľudu, o rozvoji ich dejín.

V Novej Zmluve nachádzame pokračovanie Božích zmlúv s tým istým ľudom, s ktorým uzatvoril zmluvy v Starej Zmluve. Všimnime si že vo svojej službe hovorí: „Nebol som poslaný k nikomu, iba k stratenej ovci domu Izraelovho.“ Potom sa otočil k Židom na prahu Šalamúnovom a riekol: „Vy neveríte, lebo nie ste moje ovce.“

Keď rozprával o svojich deťoch, rozprával, že patria Otcovi v nebesiach a Jemu v tele na zemi.. He said "Tvoji boli v nebesiach, a sú na zemi, no nie sú z tohto sveta, rovnako ako ja nie som z tohto sveta.“

Mnohí si myslia, že Kráľovstvo Božie predstavuje Cirkev. Cirkev je však duchovným centrom Božieho Kráľovstva, predstavuje osvietené deti Božie, ktoré majú zodpovednosť prehlasovať „Tak povedal Všemohúci Boh“ a byť prorokmi Božími uprostred rasy, ktorá je jeho potomstvom, v národoch, ktoré mu patria.

Podľa názoru mnohých niet rozdielu medzi ľudom Božej domácnosti a inými rasami. Faktom je, že v národoch Božieho Kráľovstva existujú takí, ktorí si sú duchovne vedomí toho, kto predstavuje Jeho Cirkev, duchovné centrom Jeho Kráľovstva. Ich intelekt bol oživený v ich vedomí, ich mysle boli obnovené a vo svojich životoch poznajú regeneráciu Božieho Ducha.

My, ktorí pozdvihujeme Cirkev Božiu, máme obrovskú zodpovednosť. Musíme svedčiť v národe, ale taktiež zo všetkých síl stáť proti silám zla. Nemáme len viesť nejaký čistý život a pripravovať sa opustiť tento svet čo najskôr. Neboli sme tu umiestnení, aby sme odtiaľ odchádzali, boli sme tu, aby sme to to spravovali. Keď Ježiš povedal „Obchodujte, kým neprídem“, mal na mysli odpor voči silám zla a vykonávanie toho, čo by konal On, ak by tu bol!

Písma nám mnohokrát hovoria, čo by činil Kristus, ak by sa vrátil. Je nám dané uistenie, že sa nakoniec vráti v hodine najväčšej núdze, ale medzičasom očakáva, že budeme „obchodovať, kým neprídem“.

Ranná Cirkev o tejto skutočnosti debatovala v rôznych témach. V našej dobe veľkolepý a duchovný chór hlása: „Držte pevnosť, pretože prichádzam, Ježiš dáva signál. Zamávajte k nebesám, milosťou Božou ju udržíme!“

Keď rozprávame o udržaní pevnosti, nehovoríme o pacifizme. Hovoríme o vojenskej obrane a nakoniec, ak mám Kráľovstvo Božie dosiahnuť svoj cieľ, MUSÍ zmeniť túto obranu na útok.

Musíme viesť do útoku proti silám temnoty. Musíme zlomiť sily zla a čarodejníkov akéhokoľvek druhu. Musíme zvrhnúť kráľovstvá modiel. Musíme pozdvihnúť štandardy Spravodlivosti a Pravdy.

Dokiaľ ľud zeme nie je oslobodený od židovských bosoráckych lekárov a pohanských modloslužobníkov, agnostikov, anti-kresťanských síl, neustále bude zotročovaní samotným počtom týchto síl temnôt.

Kráľovstvo Všemohúceho Boha nakoniec zvíťazí. Žalm 2 je zmluvou, ktorá patrí ľudu Božiemu a Jeho dedičstvu. Najvyšší hovorí, že nám dá pohanov ako dedičstvo a do vlastníctva tie najvzdialenejšie časti zeme. Týmto má na mysli to, že národy tohto sveta sa stanú národmi nášho Boha, že Ho nakoniec uznajú – od mora k moru a od pólu k pólu. To však nie je akceptovateľný program pre Židov, tým, ktorí chcú každému venovať právo byť zlí, pokiaľ zlí chcú byť. Židovskou stratégiou je – nech zlí sú zlí, nech spravodliví sú spravodliví, nech niektorých mučia a niektorí majú prospech..

No Božie Kráľovstvo týmto spôsobom nefunguje. Prísľubom je, že zvíťazí, a každé koleno pokľakne a každý jazyk bude hlásať, že On je Boh – a to je jeden z veľkých prísľubov Písem.

V našej dobe máme vojnu. Nepriatelia Božieho Kráľovstva, nepriatelia Ježiša Krista, vymysleli politickú psychológiu. Karl Marx, syn rabína, napísal Komunistický manifest, ktorého cieľom bolo stvoriť politiku socializmu, sociologickú a ekonomickú schému revolúcie.

Tí, ktorí sú nepriateľmi Krista, túto revolúciu financujú. Zmocnili sa Ruska a vytvorili Sovietsky Zväz. V jeho rannom období Židmi vedená komunistická (boľševická) revolúcia odsúdila milióny bielych kresťanov v Rusku na otroctvo a mnohé milióny zavraždila.

Komunizmus zavraždil viac kresťanov než akýkoľvek iný systém na zemi. Tu v Spojených štátoch sledujeme piatu kolónu svetového komunizmu snažiacu sa nás pokoriť. Židia a iní neprispôsobiví cudzinci prinášajúci učenia zla prichádzali do Spojených štátov a dostávali sa do dôležitých pozícií, používajú moc svojej medzinárodnej penaženky na kupovanie si vplyvu. Títo cudzinci sa dostávajú do našich škôl, uzurpujúc si učiteľské posty a hlásajúc akademickú slobodu na debatovanie o doktrínach zla. Takto do myslí našej mládeže vkladajú celkovú schému revolúcie. Vysmievajú sa veciam, ktoré sú správne a nerešpektujú princípy Božieho Kráľovstva. Je ich mnoho, prevažne Židov a ich prozelytov.

Jednou z najpoprednejších zodpovedností kresťanskej Cirkvi je vzoprieť sa takýmto ľuďom. Musíme prehovoriť a konať, aby sme našu mládež ochránili.

Musíme prejsť do proti-ofenzívy a zaútočiť!

Pamätajme si: „Obchodujte, kým neprídem“. Keď bol Ježiš na zemi, viedol neúnavnú vojnu proti silám zla. Z chrámu vyhnal zmenárnikov a povedal: „Z domu môjho Otca ste spravili brloh zlodejov a vrahov.“ Povolal nás, aby sme z vykorisťovateľských pozícií vyhnali tých, ktorí chcú zničiť ľudstvo. Povolal nás, aby sme oslobodili našu kresťanskú civilizáciu! Nuž, niekto môže povedať, že to je spoločenské evanjelium, ktoré nie je evanjeliom o spáse. TOTO JE DOBRÉ POSOLSTVO, KTORÉ BOH OD NÁS CHCE, ABY SME PRAKTIZOVALI – ABY SME ZACHRÁNILI NÁŠ ĽUD PRED OSÍDLAMI, KTORÉ NA NÁS CHYSTAJÚ SILY ZLA.

Nemôžete pridať nič k pomazaniu Krista, nemôžete z neho nič ubrať.

Dal nám večný Život a nikdy nezahynieme. Ľud kresťanskej civilizácie by mal automaticky akceptovať princíp Kristovho pomazania, ale to nás NEZBAVUJE povinnosti spravovať zem.

Každý militantný kresťan by sa mal zaujímať o politické záležitosti v našich národoch. Mali by sme sa zaujímať o vzdelávací systém, mali by sme sa zaujímať o každú fázu amerického života.

Keď zvážime tieto situácie, nehovoríme o Cirkvi, ktorá sa zbavuje zodpovednosti.

Apoštol Pavol povedal, že Cirkev je nielen pre apoštolstvo a proroctvo, či pre rôzne dary a skutky Ducha, ale taktiež je pre vládu. Tí, ktorých sa zaujímajú o záležitosti Božie a ktorí žijú podľa Jeho Zákona uznávajú, že schéma anglo-saského anglického a amerického práva bola založená na Božom Zákone. Väčšina ľudí v týchto Spojených štátoch sú bieli a kresťania a veľká väčšina nášho ľudu verí v etiku, morálku a Božie zákony. Voľme teda bielych ľudí, ktorí poznajú svoju identitu a sú odhodlaní stáť proti silám temnoty, a pamätajme si, že Kristovými pokynmi bolo, aby sme sa zaoberali týmito záležitosťamia a „obchodovali, kým neprídem“. Nie je problém dostať sa späť do nebies, z ktorých sme prišli. Jednou z najdôležitešjích vecí, ktorú môžeme učiniť, je žiť pre víťazstvo v Kráľovstve. VYČISŤME AMERIKU!

Prečo Kristus uzdravil dcéru kanaánskej ženy?

Clifton A. Emahiser


Tento príbeh sa nachádza v Matúšovi 15: 21- 28 a Marekovi 7:24- 30, a je nasledovný:

“ 21 A Ježiš odišiel odtiaľ a odobral sa do okolia Týru a Sidonu. 22 A hľa, nejaká Feníčanka (iné znenie, žena Kanaánu ) z tých krajov a hlasno volala: „Zmiluj sa nado mnou, Pane, Syn Dávidov. Moja dcéra je ťažko posadnutá démonmi.“ 23 Neodpovedal jej však ani slovo. Tu prišli jeho učeníci a požiadali ho: „Pošli ju preč, lebo stále volá za nami.“ 24 Odppovedal takto: „Nebol som vyslaný k nikomu inému, iba k strateným ovciam domu Izraela.“ 25 Keď žena prišla, vzdávala mu úoctu a hovorila „Pane, pomôž mi!“ 26 Odpovedal: „Nie je správne vziať chlieb deťom a hodiť ho psíkom.“ 27 Povedala: „Áno, Pane, ale aj psíci jedia z omrviniek, ktoré padajú zo stola ich pánov.“ 28 Vtedy jej odpovedal Ježiš a riekol: „Ó, žena, tvoja viera je veľká, nech sa ti stane, ako si praješ.“ A od tej hodiny bola jej dcéra uzdravená.“ ...

“24 Vstal odtiaľ a išiel do krajiny Týru a Sidonu. A vstúpil do jedného domu a nechcel, aby sa o tom niekto dozvedel. Napriek tomu nemohol uniknúť pozornosti. 25 Hneď všako ňom počula žena, ktorej dcérka mala nečistého ducha a prišla a padla na kolená pri jeho nohách. 26 Žena bola Grékyňa, syro-fénického pôvodu. Stále ho prosila, aby vyhnal démona z jej dcéry. 27 Hovoril jej: „Nech sa najprv nasýtia deti, lebo nie je správne brať chlieb deťom a hádzať ho psíkom.“ 28 Odpovedala mu však a riekla: „Áno, pane, a predsa psíky pod stolom jedia z omrviniek dieťatiek.“ 29 Na to jej povedal: „Zato, že si to povedala, choď! Démon vyšiel z tvojej dcéry.“ 30 Odišla do svojho domova a našla ležať dieťqtko na posteli, a démon vyšiel.“

V liste Teda R. Weilanda zo 14. júla 2005 adresovanom Tonymu Gonyerovi sa Weiland pýta:

„Taktiež píšeš (Tony), že „Nemôžeš s dobrým svedomím podporovať evanjelizačnú službu, ktorá hádže svoje perly sviniam a dáva chlieb detí psom.“ Z toho mi (Tedovi) vychádza, že by si potom nepodporoval Jahveho službu, keďže dával odrobinky chleba psovi ... Jedna vec by bola, Tony, ak by som zanedbával deti a slúžil iba ne-Izaelitom, ale ako vieš, to nie je ten prípad ...“

Je to irónia, ale na spodnom okraji Weilandovej špeciálne navrhnutého listu má Weiland kurzívou uvedený nasledujúci citát ...But rather go to the lost sheep of the house of Israel.” Matthew 10:6. Čo je v slovách “go not ... but rather go” také, čo Weiland nechápe? Kristus, skôr než aby „šiel“, sa v skutočnosti snažil kanaánskej žene a jej dcére vyhnúť, a aby bol kresťanom, mal by tak činiť i Weiland. Skutočne, Jahšua nechcel, aby o ňom „nikto“ nevedel, že tam je!

KRISTUS NEMAL NA VÝBER

Ak si človek nájde dostatok času na štúdium týchto záležitostí, než ich len povrchne čítať, celý incident sa objasní. Zopakujúc Weilandovo hlúpe vyjadrenie: „...Z toho mi (Tedovi) vychádza, že by si potom nepodporoval Jahveho službu, keďže dával odrobinky chleba psovi ... Jedna vec by bola, Tony, ak by som zanedbával deti a slúžil iba ne-Izaelitom, ale ako vieš, to nie je ten prípad ...“ Aké hlúpe vyjadrenie z Weilandovej strany, keďže Jahveh nekonal žiadnu „službu“ pre Kanaánčanov, ale „vystavil ich na verejnosti ...“ , Kolosanom 2:15!

CELKOVÝ OBRAZ

Bez preskúmania celého kontextu tejto témy nám porozumenie unikne, pretože príliš často rýchlo dochádzame k záverom. Vráťme sa preto na začiatok a progresívne ho prenesme do doby Jahšuu Krista. Aby sme tento postup odštartovali, vráťme sa ku Genesis 15:18- 21 a na označenie niektorých významných pasáží použijem odrážky

• Genesis 15:18-21: “18 V ten deň Jahveh uzavrel s Abramom zmluvu a povedal: Tvojmu semenu dám túto krajinu, od egyptskej rieky k veľkej rieke, k rieke Eufrates. 19 Kenitov a Kenizejcov a Kadmoncov, 20 a Chetitov a Perizejcov a Refaimčanov, 21 a Amorejčanov a Kanaánčanov a Girgašejcov a Jebuzejcov.“

Kanaánska žena, ktorej dcéru Kristus vyliečil, bola jednou z týchto desiatich kmeňov alebo zo zmesi niekoľkých z nich. Tu v Genesis 15:19-21 sa uvádza 10 národov, ktoré sa medzi sebou nakoniec tak rasovo pomiešali, že v Deuteronomiu 7:1-2 sa už uvádza iba 7 z nich. Keniti, Kenizzejci a Refaim sú úplne absorobovaní inými kmeňmi tejto skupiny, z ktorej z časti pochádzajú zlé figy, „Židia“.

Táto pasáž znie, od verša 1 po verš 6:

„1 Keď ťa Jahveh, tvoj Boh, nakoniec privedie do krajiny, do ktorej ideš, aby si ju vzal do vlastníctva, odstráni tiež pred tebou ľudnaté národy, Chetitov a Girgašejcov a Amorejčanov a Kanaánčanov a Perizejcov a Chivejcov a Jebuzejcov, sedem národov, ľudnatejšícha mocnejších, ako si ty. 2 A Jahveh, tvoj Boh, ti ich istotne prenechá a porazíš ich. Celkom istotne ich máš vydať na zničenie. Neuzavrieš s nimi žiadnu zmluvu, ani im neprejavíš priazeň. 3 A nespriazniš sa s nimi sobášom. Svoju dcéru nedáš jeho synovi a jeho dcéru nevezmeš pre svojho syna. 4 Lebo odvráti tvojho syna, aby ma nenasledovali, a istotne budú slúžiť iným bohom, a Jahveho hnev skutočne vzplanie proti vám, a istotne ťa rýchlo vyhladí. 5 Naopak, máte im urobiť toto: Ich oltáre mate strhnúť a ich posvätné stĺpy máte zboriť a ich posvätné koly máte vyťať a ich rytiny máte spáliť ohňom. 6 Si totiž svätý ľud pre Jahveho, svojho Boha. Teba vyvolil Jahveh, tvoj Boh, aby si sa stal jeho ľudom, zvláštnym majetkom, zo všetkých národov, ktoré sú na povrchu zeme“

• Levitikus 18:24-25: „24 Neznečisťujte sa nijakou z týchto vecí, lebo tým všetkým sa znečistili národy, ktoré pred vami posielami preč. 25 Preto je nečistá tá krajina a privediem na ňu trest za jej previnenia a tá krajina vyvráti svojich obyvateľov.“

• Exodus 23:31-33: „31 A ja upevním tvoju hranicu od Červeného mora po more Filištíncov a od pustatiny k Rieke, lebo dám do vašej ruky obyvateľov tej krajiny, a istotne ich vyženieš spred seba. 32 Nemajú bývať v tvojej krajine,, aby nespôsobili, že by si proti mne hrešil. V prípade, že by si slúžil ich bohom, stalo by sa ti to osídlom.“

V knihe Sudcov 1:2, Jahveh nariadil Júdovi, aby vyhnal Kanaáncov z krajiny. Vo verši 3 Júdah požiadal o Simeonovu pomoc.

• Sudcovia 1:17-18: „17 Ale Júda pochodoval so Simeonom, svojím bratom, a udreli na Kanaančanov obývajúcich Cefat a oddali ho zičeniu. Preto bolo to mesto nazvané Chorma. 18 Potom Júda dobyl Gazu a jej územie a Aškelón a jeho územie a Ekron a jeho územie.“

• Sudcovia 1:21: „A synovia Benjamina nevyhnali Jebuzejcov bývajúcich v Jeruzaleme, ale Jebuzejci bývajú so synmi Benjamina v Jeruzaleme až do tohto dňa.“

• Sudcovia 1:27-35: „ 27 A Manaše si nevzal do vlastníctva Bet-šean a jeho závislé mestečká a Tánach a jeho závislé mestečká a obyvateľov Dora a jeho závislých mestečiek, a obyvateľov Jibleama a jeho závislých mestečiek, a obyvateľov Megidda a jeho závislých mestečiek, ale v tejto krajine zostali bývať Kanaánčania. 28 A stalo sa, že Izrael zosilnel a uložil Kanaánčanom nútenú prácu, a nevyhnali ich úplne. 29 Ani Efraim nevyhnal Kanaánčanov, ktorí bývali v Gezeri, ale Kanaánčania ďalej bývali medzi nimi v Gezeri. 30 Zebulón nevyhnal obyvateľov Kitrona a obyvateľov Nahalola, ale Kanaánčania ďalej bývali medzi nimi a boli podrobení nútenej práci. 31 Ašer nevyhnal obyvateľov Akka a obyvateľov Sidonu a Achlaba a Achziba a Chelby a Afika a Rechoba. 32 A Ašerovci ďalej bývali medzi Kanaánčanmi obývajúcimi krajinu, lebo ich nevyhnali. 33 A Naftali nevyhnal obyvateľov Bet-šemeša a obyvateľov Bet-anáta, ale ďalej bývali medzi Kanaánčanmi obývajúcimi krajinu, a obyvatelia Bet-šemeša a Bet-anáta im boli na nútenú prácu. 34 A Amorejčania vytláčali synov Dána do hornatého kraja, lebo im nedovolili, aby zišli do nížiny. 35 Takže Amorejčania naďalej bývali na vrchu Cheres a v Aijalone a v Šalbime. Ale ruka Jozefovho domu oťažela natoľko, že boli donútení na úkolovú prácu.“

• Sudcovia 2:20-23: „20 Nakoniec vzplanul Jahveho hnev proti Izraelu a povedal: „Preto, že tento národ prestúpil moju zmluvu, ktorú som prikázal ich predkom, a nepočúval môj hlas, 21 aj ja, ja už pred nimi nevyženiem aniu jediný z tých národov, ktoré zanechal Jozua, keď zomrel, 22 aby som nimi skúšal Izrael, či budú dodržiavať Jahveho cestu, aby po nej chodili tak ako ju dodržiavali ich otcovia, alebo nie. 23 Preto Jahveh ponechal tieto národy a nevyháňal ich rýchlo a nevydal ich do Jozuovej ruky.“

• Jozua 23:13: „Určite spoznáte, že Jahveh, váš Boh, nebude ďalej kvôli vám zbavovať tie národy vlastníctva, a stanú sa vám pascou a úkladom a metlou na vašich bokoch a tŕním vo vašich očiach, dokiaľ nevyhyniete z tejto dobrej zeme, ktorú vám dal Jahveh, váš Boh.“

• Numeri 33:55: „Ak však nezaženiete spred seba obyvateľov krajiny, tak tí, ktorých z nich ponecháte, sa istotne stanú ako ostne vo vašich očiach a ako tŕne vo vašich bokoch v krajine, v ktorej budete bývať.“

Z tohto svätého Písma je presvedčivo jasné, že Jahveh dal Izraelu poverenie zabiť každého Kanaánčana, muža, ženu i dieťa. Po druhé, je dokonalo jasné, že kvôli tomu, že dvanásť kmeňov neposlúchlo Jahveho nariadenie, rozhodol sa tento, že použije Kanaánčanov ako prostriedok na potrestanie Izraela, ako je evidentné v Hebrejom 12:8: „Ak ste však bez kázne, ktorej ste sa stali všetci účastní, ste v skutočnosti nemanželské deti, a nie synovia.”

Viete, kanaánska žena, ktorej dcéru Jahšua Kristus uzdravil, ho mala na muške, „na mieste“, dalo by sa povedať. S výnimkou toho, že máte mentalitu ako Ted R. Weiland, inak človek okamžite pochopí, že Kanaáncom bola daná dočasná milosť, alebo môžeme povedať, „odklad popravy“. Jediným dôvodom, ktorý tak dáva zmysel uzdraveniu dcéry kanaánskej ženy Kristom je ten, aby táto dcéra mohla splodiť ďalších Kanaánčanov, ktorí budú pre Izrael „pichliačmi“ a „tŕňami“! Ozaj, Jahšua Kristus predtým vykladal podobenstvo a „pšenici a kúkoli“, zobrazujúc ich zničenie v „žatve“ na konci veku, takže Kristus by asi ťažko nedodržal svoje vlastné slová, však? Nemal teda žiadnu možnosť voľby v otázke vyliečenia dcéry kanaánskej ženy!

Čo sa týka „veľkej viery“ tejto kanaánskej ženy. Výraz „viera“ v Matúšovi 15:28 je gréckym výrazom #4102 (Strong 's Concordance ) a má množstvo významov. V Barnes' Notes sa o verši 28 sčasti uvádza, “...vytrvalosť zjavená v naliehaní svojou žiadosťou.“ Inými slovami, bola to mega-silná viera ako opak skromnej viery kresťanskej. Adam Clark vo svojom Komentári, zväzok 5, strana 92 z časti uvádza: „... Jej viera pripomína rieku, ktorá sa zväčšuje hrádzami voči nej, až kým ich úplne nepreleje.“ Ťažko kresťanská, a ťažko „viera“ nachádzajúca sa v Lukášovi 18:1-8!

Ako som vám jasne ukázal, hlavný dôvod, prečo Jahšua Kristus uzdravil dcéru kanaánskej ženy bolo to, aby pokračovalo trestanie Izraela, nie aby učil Kanaánčanov „Jahveho zákony“, ako pochabo tvrdí Weiland.

Vo Weilandovej pokrivenej mentalite a lá Alenka v ríši divov sa Stará Zmluva mýlila v žiadosti o pozabíjanie všetkých Kanaánčanov; takže keď Kristus stretol túto kanaánsku ženu, oľutoval a uzdravil jej dcéru, a Weiland si teraz predstavuje, že môže ženu i s dcérou akceptovať do Kráľovstva spolu so všetkými ich príbuznými.

A mimochodom, z pôvodne spomínaných 10 kanaánskych kmeňov, sa ako prví spomínajú v Gen. 15:19-21 Keniti, označení v Strong's Exhaustive Concordance v hebrejsko-chaldejskom slovníku číslami 7014 a 7017, a sú to potomkovia Kaina. To všetko u Weilanda dokazuje totálny nedostatok biblického úsudku.


Clifton A. Emahiser's Teaching Ministries

1012 N. Vine Street, Fostoria, Ohio 44830, U.S.A.

Phone (419)435-2836

Tri domy Osudu

Kapitola 8 z knihy

Veľká bezočivosť:Ako Anti-Krist oklamal celý svet


Časť prvá: Dom Izraela je stratený

„Pýtam sa teda: Či Boh zavrhol svoj ľud? Nech sa to nikdy nestane! Veď aj ja som Izraelita z Abrahámovho semena, z kmeňa Benjamín.“ Pavol v Rimanom 11:1.

Jednou najfascinujúcejších ság histórie je príbeh Stratených kmeňov Izraela. Fakt, že boli stratené a stratili i poznanie o tom, že z Izraela pochádzajú, je faktom relatívne nedávnej histórie. Dokonca i pútnici, ktorí pristály na Plymouthskej skale ( 1620 A .D.) vedeli, že sú potomkami Izraela, nazývajúc sami seba „viničom Izraela“. Ich kazatelia to vyučovali z kazateľníc a o tom nebolo žiadnych pochybností (pozri booklet pastora Sheldona Emryho o „Vďakyvzdaní“).

(Dôvod, prečot toto poznanie bolo v 20. storočí zväčša zabudnuté, sa pravdepodobne viaže k sekularizácii spoločnosti – Veľké odpadnutie – pokračujúce od roku 1844. Rok 1844 bol rokom zlyhania ľudového hnutia, ktoré predpovedalo Druhý príchod Ježiša v Amerike. Zlyhanie tohto hnutia viedlo k značnému rozčarovaniu. 1844 bol taktiež rokom, v ktorom Veľká Británia prijala Bank Charter Act, týmto posilniac Bank of England a dajúc Rothschildovcom úplnú kontrolu nad ekonomickými záležitosťami impéria. Prostredníctvom Veľkej Británie Židia ovplyvnili Otomanskú ríšu, aby táto vydala dekrét o náboženskej tolerancii. Medzinárodný Žid bol predtým z tohto obrovského trhu vyšachovaný kvôli moslimskej „intolerancii“)

Vrátiac sa k histórii troch Domov, naše rozprávanie zanecháva Židov a konštatuje, že prvý Dom Osudu naplnil mnohé z proroctiev dané Jakobovi (Izraelovi) a jeho potomstvu.

Naše rozprávanie začína u posledného kráľa Domu Izraela, ktorý vládol v Samárii. Jeho meno bolo Hozeáš (Hošea). V tom čase dosahovala Asýria, pod vedením Šalmanazera, svoj vrchol.

Ortodoxná teológia a história zvyčajne odmieta prípad Desiatich stratených kmeňov ako nerozlúštiteľné tajomstvo, pričom zvyčajným rozhodnutím je to, že týchto desať kmeňov nejakým spôsobom zmizlo z tváre zeme, bez akejkoľvek ďalšej zmienky o nich.

John Challenor v brožúre nazvanej Jeremiah ohľadom našej témy uvádza nasledovné: „Asýrčania napadli Izrael, dobyjúc hlavné mesto, Samáriu, v roku 721, a do Ninive deportovali väčšinu populácie. Asýrčania ich nahradili kolonistami a práve potomkovia týchto neizraelských kolonistov sa miešali so zvyškom izraelskej populácie a stali sa nenávidenými „Samaritánmi“ obdobia evanjelia. `Stratených desať kmeňov' Izraela sa zo svojho exilu nikdy nevrátilo. Sobášili sa navzájom na východe a ako odlišný ľud prestali existovať.“ (s.7).

Aj keď určite k takýmto manželstvám dochádzalo (istú bariéru predstavovali jazykové prekážky medzi hostiteľským a zajatým národom), niet žiadneho dôkazu, citovaného Challenorom alebo dostupný niekde inde, ktorý by naznačoval, že by deportovaní Izareliti prestali existovať ako odlišný ľud. Takéto tvrdenie môže pochádzať iba z nedostatočného skúmania, opakovaním nepreskúmaných predošlých tvrdení, alebo z klamstva.

Jedno zaujímavé Challenorovo vyjadrenie, ktoré je hodné spomenúť, je to, že „ Ľud severného kráľovstva Izraela sa zo svojho exilu nikdy nevrátili, jeho identita bola stratená.“ (s. 13). Všimnite si, že ide o jeden zo znakov Izraela , ktorý bude citovaný ako dôkaz, že Stratené kmene sú časťou Izraela a nie Židov.

Židovský historik Harry Gersch podáva podobný príbeh vo svojej knihe s názvom The Story of the Jew . Označujúc oba Domy za vazalov rôznych iných ríš tej doby, Gersch na strane 25 uvádza: „Vazalstvo severného kráľovstva bolo skončené rokom 721 pred n.l. [čo znamená pred naším letopočtom, všimnite si vytrvalosť Židov nepoužiť nielen meno, ale dokonca ani iniciálu Krista!] , keď Asýrčania po troch rokoch obliehania vyrabovali hlavné mesto Izraela, Samáriu. Asýrsky kráľ Sargon nariadil, aby boli vodcovia národa odvedení. Len zo Samárie bolo odvedených tridsaťtisíc bojovníkov, vládnych úradníkov a obchodníkov. Bet vodcov a učených mužov prestal národ existovať. Kmene, ktoré tvorili Izrael, zmizli a dnes na nich spomíname ako na Desať stratených kmeňov Izraela."

Gersch nespomína nič o kolonizácii Samárie inými ľuďmi a navodzuje dojem, že samaritánsky národ Izraela vymrel kvôli tomu, že boli odvedení jeho vodcovia. Naopak, odvedený bol praticky celý národ Izraela, jeho vodcovia i väčšina jeho ľudu. Národ vôbec nebol zbavený svojich vodcov, boli deportovaní spoločne. Gersch ďalej, mimochodom, poznamenáva, že anglo-saskí Angličania sa hlásia k pôvodu z tých istých Stratených kmeňov, ale ponecháva to bez ďalšieho komentára. Na zdôraznenie faktu, že Dom Izraela jednoducho navždy nevymizol, je vhodné citovať Malachiáša 3:6. Boh vraví Izraelu: „Lebo ja som Jahveh, nezmenil som sa. A vy ste synovia Jakoba, nedospeli ste k svojmu koncu.“

Zo zvyšných kníh Starej Zmluvy (vynechávame zmienku 1. a 2. knihy Kronickej), iba pár poskytuje relevantné informácie k tomuto historickému rozprávaniu, aj keď v Starej i Novej Zmluve nachádzame skryté odkazy na zajatý Izrael. Ide o knihy Ezra, Nehemiáš, Ester, Izaiáš, Jeremiáš, Ezechiel a Daniel. Ostatné knihy sú predovšetkým morálne, prorocké a inšpiratívne práce, ktoré sa nejako veľmi – ak vôbec – nezaoberajú historickými udalosťami Domov Izraela.

Tieto knihy nám poskytnú väčšinu našich informácií. Keďže Dom Izraela sa v čase deportácie doslova stratil zo strán Starej Zmluvy (s výnimkou početných proroctiev, ktoré sa ho týkajú), aby sme vystopovali ich migrovanie zo Samárie, musíme sa pozrieť na iné historické záznamy. Aj keď Dom Izraela nie je viac hlavnou témou zvyšných kníh Starej Zmluvy, v nej i v Zmluve Novej nachádzamé početné odkazy na kmene a skupiny Izraelitov mimo Judey.

15. kapitola 2. Kráľov zaznamenáva prvú deportáciu časti severného kráľovstva asýrskym kráľom Tiglath-pileserom. 1. Kronická 5:26 je ešte presnejia, uvádzajúc, že odvedené boli kmene Rúben, Gád a polovica kmeňa Manaše. Tieto boli deportované do „Chalachu, Chabora a Hary a k rieke Gozan...."

17. kapitola 2. Kráľov zaznamenáva druhý vpád a zajatie samaritánskeho ľudu. „V deviatom roku Hošeu asýrsky kráľ [Shalmaneser] dobyl Samáriu a potom odviedol Izrael do vyhnanstva v Asýrii a nechal ich prebývať v Chalachu a Chabore pri rieke Gozan a v mestách Médov." (v. 6.) Nineve, Habor a Halah sa nachádzali na severovýchod od Samárie a taktiež seveovýchodne od Babylonu, mesta, kde bol neskôr odvedený zvyšok Domu Júdu.

Dôležitým faktom, ktorý nesmieme prehliadnuť, je fakt, že Asýriou bola zajatá a deportovaná i časť Domu Júdu. 18. kapitola 2. Kráľov zaznamenáva „A v štrnástom roku kráľa Ezechiáša pritiahol asýrsky kráľ Senacherib poti všetkým jduským opevneným mesetám a zmocnil sa ich.“ (v. 13.) No samotný Jeruzalem sa Sennacheribovi dobyť nepodarilo. Hezekiahovi sa podarilo odolať obliehaniu a zachrániť značnú časť Júdu. Následne máme biblické dôkazy dokazujúc, že členovia všetkých trinástich kmeňov boli v zajatí Asýrčanov .

Podľa archeologického dokumentu známeho ako Taylorov hranol, ktorý sa dnes nachádza v londýnskom Britskom múzeu, Sennacherib zanchal tento zápis svojej avantúry v Judei: "As for Hezekiah, the Jew [sic! Judahite!] who did not submit to my yoke, forty-eight of his strong walled cities, as well as the small cities of their neighborhood...by escalade and bringing up seige engines, by attacking and storming on foot, by mines, tunnels, and breaches, I took 200,150 people, great and small...." citované z bookletu s názvom Israel, Judah, and the Jew autora Lauritza Larsona, s. 4. Je na nás, aby sme predpokladali, že týchto dvestotisíc zajatcov boli členovia kmeňov Júda, Benjamín a Levi. Pretože kmeň Levi bol už predtým rozdelený medzi Domy Izraela a Júdu, niektorí Leviti sa už v exile nachádzali. Bez ohľadu na proporcie týchto troch kmeňov zajatých Sennacheribom, boli pridaní k predošlým zajatcom, aj keď nemáme dostupné informácie o tom, či boli deportovaní do tej istej oblasti ako Dom Izraela.

(Je potreba zmieniť sa o tom, že ktokoľvek prekladal frázu " Hezekiah the Jew" , pracoval s predpokladom, že výraz „Žid“ je to isté ako „Júdejec“ (pôvodom). Nejde však o synonymum, pretože obzvlášť v prípade prekladov z gréckych dokumentov je výraz „Žid“ prekladom výrazu Ioudaios“, čo znamená Júdejec (geograficky), nie Júdejec (pôvodom). Júdea je krajina, ktorá bola obývaná Júdom, a ako taká, bola Júdea obývaná i ne-Júdejcami, rovnako ako je dnes Nemecko obývané ne-Nemcami. Na toto rozlíšenie treba pamätať, aby sme dospeli k presnému poznaniu, kto je Žid, Júdejec (geograficky) a Júdejec (pôvodom). Zlyhanie v rozlišovaní medzi týmito odlišnými významami viedlo k obrovskému zmätku pri použití výrazu „Žid“.) Iný preklad, v Halley's Bible Handbook , s. 226, uváda „Hezekiah, kráľ Júdu.“ Čo všetko je v slove, že?

Poznámka: O tejto skupine Hebrejov Pán v Hozeášovi 14:6 hovorí: „A už sa na nich nebude spomínať podľa mena [Israel] .“ Biblia je ohľadom tejto témy veľmi jednoznačná. Malachiáš, Izaiáš, Ezechiel, Micheáš, Hozeáš a ďalší proroci poskytujú dostatok písomných dôkazov o tom, že Dom Izraela prežije a bude známy pod iným menom . Nik teda nemôže tvrdiť, bez protirečenia Písmu, že tento Dom vymrel. Buď klame Boh alebo oni. Ale stratili sa (šli do exilu), a to by mal každý vedieť.

Aj keď kniha Ezdráš nebola zahrnutá do kánonu rímskej cirkvi (Nicejský koncil, 325 A .D.), v týchto izraelských knihách sa nachádza veľmi zaujímavá pasáž. 2. Ezdráš 13:40-45 uvádza: „T o je desať kmeňov, ktoré boli zo svojej zeme odvedené do zajatia v dňoch kráľa Hóšeu, ktorého odvliekol ako zajatca Šalmaneser, kráľ Asýrčanov: previedol ich cez Rieku, aby sa dostali do inej zeme ."

(„Vody“, na ktoré sa tu odkazuje, musia byť Tigris a Eufrat, pričom Média je na východ od Tigrisu a mesto Ninive na východnom brehu Tigrisu.)

Pokračujúc s 2. Ezdrášovou: " Ale oni sami sa dohodli, že opustia spoločenstvo pohanov, a odišli do vzdialenejšej krajiny, kde nikdy nebývalo ľudské pokolenie, aby tam zachovávali svoje zákonné ustanovenia, ktoré vo svojej zemi nezachovávali. Šli cez Eufrat riečnymi korytami. Vtedy im Najvyšší učinil znamenie a zastavil pramene Rieky, dokiaľ neprešli. Veď putovanie touto zemou bolo dlhé, jeden a pol roka, tá krajina sa totiž nazývala Arsaret .“

Howard B. Rand vo svojej knihe The Covenant People , o zmieňovanej pasáži v 2. Ezdrášovej uvádza nasledovné: „Ak sa Arsareth dá identifikovať ako región rieky Sereth [prítok rieky Dunaj v súčasnom Rumunsku] , potom sa Izrael dostal na západnú stranu Čierneho mora [medzi pohorím Kaukaz a Čiernym morom a cez Krym] . Táto cesta, ktorú musel Izrael podniknúť, nie je nemožná. O dve storočia neskôr Xenofón viedol the Ústup desiatich tisícov v tom istom smere ústupu Izraela krížom cez vyšné oblasti Eufratu. Xenofón vlastne taktiež – podobne ako Izrael, o čom nám hovorí Ezdráš – zistil, že prekročiť tieto vody nie je obtiažne."

V súlade s myšlienkou, že Izrael svoje zajatie prežil, Hozeáš 1:10 uvádza: „A počet synov Izraela bude ako zrniek morského piesku, ktoré sa nedajú zmerať ani spočítať. A stane sa, že na mieste kde sa im hovorilo: „Vy nie ste môj ľud“, sa im povie „Synovia živého Boha“.“ Zdá sa, že tí, ktorí tvrdia, že Stratených Desať kmeňov zmizlo, svoje Biblie nečítali.

Takže, napriek faktu, že Izrael je exile kvôli svojim hriechom uctievania iných bohov a sobášenia sa s inými ľuďmi, bezpodmienečné sľuby , ako bolo stať sa veľkým množstvom ľudí, stať sa národom a spoločenstvom národom, budú splnené. Ako už bolo uvedené, tieto sľuby nemohli byť naplnené Židmi, pretože tí nič také nikdy nezažili. I dnes sa hlásia iba k jednému národu, ktorý nazývajú Izrael, a nemôžu sa hlásiť k sľubu o veľkom počte ľudí. Praví potomkovia Desiatich kmeňov, kaukazskí bieli ľudia Európy a Ameriky, sú jediným ľudom, ktorý sa dá takto opísať.

Ohľadom tohto obdobia histórie Izraela Brian Williams, v malom booklete s názvom What Happened To the Lost Tribes? , uvádza: „Ak niekto nie je ochotný veriť Slovu Božiemu, nech zájde do nejakej knižnice a konzultuje akúkoľvek štandardnú referenčnú publikáciu týkajúcu sa dejín východných národov, a nech si prečíta, čo sa udialo v 8. storočí pred Kristom. Každá historická publikácia, ktorú preskúmate, vám povie, že v období od roku 735 až po 670 B.C., boli milióny Izraelitov odvedené Asýrčanmi do zajatia, a každá z týchto historických kníh vám povie, že do dnešného dňa nik nevie, čo sa s týmito Izraelitmi stalo. "

Nie je to zvláštne, že ortodoxné historické knihy si nedajú za námahu (alebo nemajú odvahu) preskúmať početné extra-biblické zdroje migrácií Izraela! Nazdávam sa však, že ak by si ortodoxní historici a teológovia dali tú námahu vystopovať putovania Stratených kmeňov, proroctvo o ich stratení a strate ich identity by sa možno nikdy nenaplnilo!

Jedným z dôvodov, prečo bola identita Stratených kmeňov ako Izraela zabudnutá, bolo to, ,že Asýrčania ich poznali a nazývali iným menom. V tých dňoch bolo bežné nazývať ľud menom známeho monarchu. Týmto monarchom bol Omri, kráľ Samárie, z Domu Izraelovho. Biblický popis vlády kráľa Omriho je stručný. 16. kapitola 1. Kráľov mu venuje iba polovicu kapitoly, uvádzajúc, že Omri súperil o trón s Tibnim a vyhral. Hovorí sa o ňom ako o mocnom kráľovi, no akékoľvek podrobnosti o jeho moci sa v Biblii nenachádzajú. 1. Kronická je ešte stručnejšia, uvádzajúc iba pár riadkov rodokmeňa bez ďalšieho komentára.

W.E. Filmer, v malom traktáte s názvom The Lost Tribes Found In Assyrian Archives , odkazujúc na čas deportácie Izraela, o Omrim uvádza toto: „ Asýrčania už dlho poznali Izrael ako Beth-Khumri, čo znamená „ľud Omriho“. Omriho meno začína v hebrejčine písmenom ayin resp. gayin . Toto písmeno sa vyslovovalo ako H alebo Ch, napríklad Gomora v hebrejčine má prvé tri počiatočné písmená rovnaké ako sú v mene Omri. Omri sa teda vysvolovalo ako Ghomri, čo sa v asýrčine stalo Khumri. [Dnešní Welšania svoj pôvod odvodzujú od ľudí z východu, zvaných Khumru.] Na čiernom obelisku, dnes sa nachádzajúcom v Britskom múzeu, predošlý kráľ Asýrie, viac ako storočie pred zajatím, zaznamenal obdržanie tribútu od Jehua, a nad panelom vykresľujúcim túto udalosť, sa nachádza nápis „Tribút Jehuov, syna Khumriho“, po ňom nasledujú podrobnosti o tomto tribúte.“

Tiglath-pileser vo svojich Análoch taktiež odkazuje na Dom Omriho, teda na Beth-Khumri, ale po svojej deportácii v roku 721 pred Kristom sa v asýrskych archívoch Beth-Khumri viac nespomínajú.

V Médii, na mieste, kde boli Izraeliti privedení, boli Beth-Kumri známi ako Gamir, neskôr ako Gimira či Gimirra. Kvôli tamojším jazykovým odlišnostiam sa Ghumri či Khumri stali Gamir. Grécky ekvivalent Gimiry je Kimmeroi a anglickou verziou je Cimmerians (Kimmerijci/Kimmerejci). Z Médie Izraeliti migrovali na severozápad v úsilí vymaniť sa z područia svojich uchvatiteľov. Filmer sleduje ich pohyb od jazera Urmia v severnej Médii (moderný Irán) v roku 707 pred Kristom. Asýrsky kráľ Ašurbanipal zanechal v Ninive knižnicu, z ktorej stále existuje okolo 23 tisíc tabúľ. Tie boli publikované pod názvom The Royal Correspondence of the Assyrian Empire editorom L. Watermanom. O týchto tabuliach Cambridge Ancient History uvádza: „Ľud, Asýrčanmi zvaný Gimirrai, Grékmi Kimmerioi...sa začal presúvať do Malej Ázie, a aby zabránil ich útoku pochodoval Argistis na sever. Všetko, čo vieme, je to, že Argistis utrpel veľkú porážku, zrejme na území, ktoré patrilo Kimmerijcom“ - zv. III, s. 53.

Filmer na objasnenie komentuje, že i grécky historik Hérodotos, i prekladatelia spomínaného textu falošne predpokladali , že Kimmerijci boli predtým zahnaní južne z južnej Rusi do Médie Skýtmi. Filmer tvrdí, že archeologické dôkazy naznačujú, že „žiadni Skýti sa pred rokom 600 pred Kristom na južnej Rusi neobjavujú“ , a toto rozprávanie, o ktorom je reč, sa odohrával storočie predtým. Ako uvidíme, ľud, zvaný Skýti sú v skutočnosti vetvou ľudu, označovaného ako Kimmerijci. (Niektorí historici označujú Jafetitov, obývajúcich stepi západnej Ázie a južnej Rusi, za „Skýtov“. Títo potomkovia Jafeta sú dnes známi ako Slovania. Aj keď nie sú semitským ľudom, pochádzajú od Noacha skrze Jafeta, a tak sú našimi príbuznými.)

Je celkom jasné, že Asýrčania odlišovali isté jednotlivé kmene Kimmerijcov. Sennacherib hovorí o ľuďoch zvaných Mannai, nachádzajúcich sa pozdĺž rieky Zab, prítoku Tigrisu, presne na miestach, kde boli presídlené severné kmene. Aby sa nejaký neznámy národ z východu alebo severu, známy ako Manai, náhle objavil v Médii, znie trošku neuveriteľne. Zrejmé spojenie je, keďže ako doba – 708 pred Kristom –, tak i miesto, Média, zodpovedajú presne umiestneniu deportovaných kmeňov Izraela, existuje iba jedná historická možnosť, menovite to, že Mannai sú kmeňom Manaše. Archívy taktiež dokazujú, že v roku 709, len dva roky po druhej deportácii, boli mnohí z Mannai deportovaní na západ Sargonom II. Zaujíma nás teraz tento západný a severný pohyb tohto ľudu, a dôkazy z mnohých zdrojov dokazujú, že sa tak skutočne i pohybovali.

Citujúc Filmera, „Veľký hranol Ašurbanipala, ktorý nastúpil na trón po Esarhaddonovi, zaznamenáva, že následne, približne v polovici siedmeho storočia, Kimmerijci začali napádaľ kráľovstvo Lýdie v západnej Malej Ázii.“ To umiestňuje Stratené kmene ďaleko na západ, k juhozápadnému okraju Čierneho mora, iba na skok od moderného Bulharska.

Okrem mien Gimira a Mannai, sa skupina ľudí v tej istej dobe a na tom istom mieste označovala i menom Iskuza . Esarhaddon odkazuje na Iskuza zjednotených v boji s Mannai. Ako bolo už spomínané, jedno z mien, ktorým bol Dom Izraela známy, bolo označenie Dom Izákov. Zisťujeme, že Iskuza je asýrskou verziou gréckeho označenia Skýtov a perzského Sacae . V hebrejskom jazyku sa Izák vyslovuje ako Iš-Ak alebo I-šak. Gréci a Peržania vypúšťali prvú slabiku a ponechávali len druhé. Filmer uvádza, že v hebrejčine sa v mene Izák dôraz kládol na druhú slabiku. Ďalšou možnosťou je, že „Sacae“ je odvodené od „Isachar“, kmeňa Izraela. Germánske kmene prebrali mnohé slová od Peržanov, ako i syntax toho, čo dnes označujeme za nemecký jazyk. Kmeň známy ako Jútovia je zjavne z kmeňa Júdu; a tento kmeň je hlavným germánskym kmeňom.

Tí istí Sacae (Skýti) boli neskôr, koncom toho storočia, vytlačení z Médie, spolu s Mannai a Gimira, keď sa Média a Babylon spojili, aby zničili asýrsku ríšu. Niektorí šli na západ, ako už bolo ukázané, a niektorí na sever cez moderné Arménsko, vtedy známe ako Urartu, skrze Darielsky priesmyk pohoria Kaukaz do Ruska; a niektorí putovali pozdĺž severovýchodného pobrežia Čierneho mora, hraničiaceho s Kaukazom, na Krym, do Bulharska, Juhoslávie a Rumunska (Ar-Sereth). Z toho vychádza umiestnenie Skýtov v tých oblastiach takými historikmi, ako bol napr. Herodotos.

Nie sme ani bez dôkazu Písma! Izaiáš 11:16 hovorí o zajatom Izraeli v Asýrii toto: "A vznikne cesta z Asýrie pre ostatok jeho ľudu, ktorý zostane, ako vznikla pre Izrael v deň, keď vychádzal z egyptskej krajiny.“ Táto „cesta“ môže byť iba odkaz na únikovú trasu cez a okolo pohoria Kaukaz. Jeden z týchto horských priesmykov skrze Kaukaz sa nazýval „priesmykom Izraela“.

Je zjavné, že Dom Júdu si bol vedomý toho, čo sa s Domom Izraela deje, pretože pisári Domu Júdu o nich písali. Izaiáš písal tieto slová okolo roku 713 pred Kristom, predtým, než boli Júdejci deportovaní Asýriou, no pár rokov po tom, čo bol deportovaný Dom Izraela. Je celkom isté, že dva Domy udržiavali medzi sebou komunikáciu počas celé obdobie zajatia.

Na potvrdenie toho, že mená Iskuza, Sacae, Sakka, Gimiri, Gimira, Kimerijci atď označujú ten istý ľud, Filmer odkazuje na trojjazyčný nápis Daria Veľkého, perzského kráľa, z obdobia cca 521 pred Kristom. Text je v troch jazykoch – perzskom, súskom a babylonskom, pričom každý uvádza to isté. V perzskom a súskom nápise je použité meno Sakka alebo Sacae, a v babylonskom výraz Gimiri. Druhý trojjazyčný nápis na zlatej plakete odkazuje na Skýtov perzským Sakka a ako Gimiri v babylonštine.

Aplikovanie týchto odlišných mien na ten istý ľud je teda plne oprávnené. ThereforeNikto teda nemôže nikdy viac povedať, že Stratených desať kmeňov sa len tak stratilo, aby o nich už viac nebolo nič počuť.

V druhom traktáte o Stratených Kmeňoch s názvom „Our Scythian Ancestors“, Filmer sleduje archeologické dôkazy spájajúce skýtske artefakty s poznaním o hebrejských artefaktoch. Také predmety, ako je bojová sekera, hroty šípov, púzdra a rukoväte podobné rukovätiam mečov ozdobené stromom života , atď., dokazujú, že Skýti južnej Rusi migrovali z juhu, a nie z východu, ako sa domnievali mnohí historici.

Migrácie Skýtov ďalej na sever, do oblastí Severného a Baltického mora (cca 100 B.C.) sú potvrdené pásom pohrebísk Skýtov a ich kráľov, ktorý taktiež vedie do týchto oblastí, ako i do údolia rieky Dneper až po Kyjev, z ktorých najstaršie sa nachádzajú v oblasti Rumunska, Arménska a južnej Rusi. Tieto pohrebiská sa tiahnu až po dánske ostrovy a Jutský poloostrov . Citujúc Filmera zo zmieneného traktátu: „Tacitus a Ptolemaeus označujú región rieky Labe a spodnú časť Jutského poloostrova ako miesta obývané Anglami a Sasami pred ich príchodom do Británie. Podľa rímskej terminológie išlo o „Germaniu“, ale je zaujímavé všimnúť si, že britský historik Nennius, vo svojom rozprávaní o príchode Hengista a Horsu do Thanetu, hovorí, že „do Skýtie boli poslaní poslovia“ po posily. Kontext dokazuje, že títo v skutočnosti prišli zo severnej Germánie, evidentne v severnej Európe dlho prežívalo označenie „pôvodní Skýti“ (Rímsky výraz `german' znamenal `pôvodný', Germáni sú teda „pôvodnými Skýtmi“. Sauromatae sú pravdepodobne vetvou Skýtov, ktorí sa zrejme usadili v dnešnom Iráne, a Rimania používali výraz German na ich odlíšenie autentických Skýtov od týchto Sarmatejcov – nemýliť si ich so Samaritánmi v Judei.)

Nie je nezaujímavé ani to, že jedna etnická skupina, dodnes obývajúca poloostrov Malá Ázia, sú Kur, semitská skupina, ktorá je dodnes nomádskou. Mnohé z ich detí majú blond vlasy a modré oči.

Ohľadom severných migrácií Skýtov hovorí M.I. Rostovtsev, vo svojom diele Iranians And Greeks In South Russia , nasledovné: „Nemôžeme neuznať to, že v 3. a 4. storočí [pred Kristom] sa Skýti snažili usadiť sa ako vládnuca trieda v severných regiónoch svojho impéria, aby svoje vazalstvo premenili na skutočnú vládu, a rozšíriť svoje panstvo čo najďalej na sever. Nedá sa teda poprieť, že táto skýtska expanzia, až dodnes nepovšimnutá, je historickým faktom najväčšej dôležitosti.“ - s.98.

Títo Skýti sa následne delia na dve skupiny, jedna bola Rimanom známa ako Sarmatae a druhá známa ako Germani. Samozrejme, oblasti Severného a Baltického mora, kam Skýti migrovali, sú dnes známe ako Lotyšsko, Poľsko a Nemecko.

Plínius Starší, vo svojom diele Naturalis Historia uvádza, že „meno Skýtov sa všade mení na Sarmatae a Germánov...." – zv. IV, s. xii. Taktiež uvádza, že „starší autori ich nazývajú menom Aramii... Kmene medzi nimi, ktoré sú známe, sú Sacae, Massagatae, Dahae, etc.“

Kmeň Danov zjavne zanechal svoje meno v názve rieky Dunaj (Danube), v Dánoch v Dánsku, rieke Don etc. Preskúmajte mapu Európy a zarazia vás mená, ktoré sa dajú vysledovať ku kmeňom Izraela. Dan prebýval v lodiach a tieto lode využíval na cetstovanie po rôznych riekach Európy. Keďže s najväčšou pravdepodobnosťou Dan tieto miesta navštívil ako prvý, pomenoval tieto miesta a rieky podľa seba.

William Fowler vo svojej už spomínanej knihe, zaznamenáva migráciu Skýtov na východ od Médie i do Indie, ktorú blonďaví Skýti napadli a kde prebývali po 5 storočí, zanechajúc medzi Jatmi a Radžputmi tradíciu o ich skýtskom pôvode (tento fakt pomáha vysvetliť árijskú spojitosť medzi Hitlerovým Nemeckom a Indiou počas 2. svetovej vojny). Fowler uvádza: „Saka bol blonďavým ľudom, ktorý do Indie priniesol árijský jazyk.“ (s. 100). Podobnosť medzi slovami árijský, aramejský (jazyk,ktorým rozprával Ježiš) a arménsky je očividná.

Strabó, ktorý písal v 1. storočí A.D., o Sacae hovorí: „Väčšina Skýtov, sú od Kaspického mora nazývaní `Dahae Scythae', a tí ďalej na východ, `Massagatae' a `Sacae'; zvyšok má všeobecné meno `Skýti', no každý kmeň medzi nimi má svoje vlasné meno." V náčrte môžeme vysledovať v Strabónovom podaní mená Dan, Manaše a Izák či Isachár.

Diodorus Siculus, grécky historik 1. storočia pred Kristom, nám hovorí: „Skýti... zväčšovali svoje panstvo naširoko-ďaleko, a vytvorili veľkú a slávnu ríšu... usadili sa neďaleko rieky Araxes [v Médii]. Neskôr jeden z ich dávnych kráľov, bojovný panovník a zručný v zbrani, získal pre svoju krajinu všetky hornaté časti až po pohorie Kaukaz.“

Okolo roku 390 pred Kristom, časť Germánov, známi ako Kelti , zaútočili na Rím. Podľa Sheldona Emryho, v jeho brožúre Heirs of the Promise , sa ďalšia skupina Keltov vrátila späť do Malej Ázie, a iná sa presunula do oblasti dnešného Francúzska. Tento ľud Gréci nazývali Galaťanmi, odtiaľ názov „Galícia“ pre Francúzsko. Putovali ďalej na západ, do dnešného Španielska, ktorého ranný názov bol Iberia, čo v galštine znamená „krajina Hebrejov“.

Ohľadom skupiny, ktorá sa vrátila do Judey, v údolí Jordánu existuje mesto, kedysi zvané Skýtopolis, zjavne pomenované po Skýtoch, ktorí sa do Palestíny vrátili približne v roku 626 pred Kristom.

Téma, do ktorej teraz vstupujeme, je dobre známa ranná európska história, a stačí len poukázať na to, že historické dokumenty adekvátne zaznamenali rozdelenie germánskych kmeňov na skupiny ako sú Anglovia, Sasovia, Jútovia, Dánovia, Kelti, Vikignovia, Vizigóti, Ostrogóti, Vandalovia, Lombardovia, Frankovia, Burgundovia atď.

Pre ich dôležitý príspevok v tejto štúdii uvádzame ďalšie diela hodné zmienky, venujúce sa sledovaniu migrácií Sakka-Sasov-Gimiri-Germánov-Izraelitov: Your Heritage , autor Bertrand L. Comparet; Israel And Judah , autor Arthur A. Pachkofsky; Heraldry of the Nations , autor Dr. Wesley A. Swift; Can It Be True? , autor Richard Carter; An Indispensible Key , autor C.F. Parker; What Happened To the Lost Tribes? , autor Brian Williams; The Distinction Between Israel And Judah As Shown By the Weight Of Scholarship , autor Curtis Clair Ewing. Knihy, ktoré sa zapodievajú témami hodnými povšimnutia, sú The Covenant People , autor Howard B. Rand; End Time Revelation , autor William V. Fowler a rozsiahle dielo History of the Anglo-Saxons, autor Sharon Turner.

Tieto diela sa zháňajú ťažko, keďže ortodoxia prehlásila túto celú tému za tabu.. Ak máte šťastie, možno sa vám podarí získať výtlačok práce Sharona Turnera v „uznávanom“, sionistami schválenom kníhkupectve či knižnici. Iné sú cenzúrované sionistickým systémom a dajú sa získať prostredníctvom anti-sionistických zdrojov, napr. u Christian Defense League v Arabi, štát Louisiana. (Zoznam zdrojov je uvedený v bibliografii.)

Dôkazy filológie

„Veď skre tých, ktorí sa svojimi perami zajakávajú, ai ným jazykom bude hovoriť tomuto ľudu.“ - Izaiáš 28:11

Okrem historických a archeologických dôkazov, ktoré dokazujú, že Anglo-Sasi sú Izraelom, existuje i evidencia v lingvistike. Publikujeme niekoľko welšských slov, ktoré demonštrujú svoj hebrejský pôvod.

Welšsky - Hebrejsky - Anglicky

Anafu - Anaf - To wound, to cut

Ami - Hamale Plentiful, ample

Annos - Anas To drive

Annog - Anac To incite

Achles - Achales Succor

Annwn - Annan Abyss

Alaf - Aluph - Treasure

All - Aul - Other, another

Afange - Aphang - Beaver

Bara - Barah - Bread

Bu - Bou - It came to pass

Boten - Betten - Belly

Brawd - Berith - Brother

Breg - Berek - Break

Bwth - Buth - Booth

Brith - Barudh - Bright

Camel - Gamel - Camel

Cas Cass Hatred

Cell - Cele - Cellar

Coler - Kolar - Collar

Coron - Deren - Crown

Dagr - Daker - Dagger

Dalen - Dalith - Leaf

- vybrané z British History Traced From Egypt and Palestine by Rev. L.G.A. Roberts, 1927.

Hebrejské výrazy a hebrejská syntax boli na britské ostrovy prinesené Féničanmi, Týrčanmi, Milétčanmi a Danaanmi, ako i potomkami Faresa a Zeracha.

Júnové vydanie Thy Kingdom Come obsahuje správu z prejavu Allana Wilsona z International Arthurian Research Foundation:

„Po zapodievaní sa dôkazmi existencie kráľa Artuša (výskumy dokazujú, že existovali dvaja králi tohto mena, čo vysvetľuje zjavné nekonzistentnosti v dobových údajoch atď.), pán Wilson rozprával o COELBRENskej abecede, nachádzajúcej sa v mnohých nápisoch, ktoré dokazujú ranný príchod kresťanstva – v roku 37. A .D. Odkazoval na oxfordského historika Johna Williamsa, ktorý v roku 1846 napísal, že britská coelbrenská abeceda bola prakticky identická s etruskou abecedou v Itálii a pelasgijskou v západnom Turecku. Táto abeceda nie je obmedzená na oblasť Walesu, nachádza sa taktiež na kameňoch v Aberdeen,v Angus, v Londýne, pravdepodobne i v Írsku a v Amerike.

„Pán Wilson podal najzaujímavejšie informácie spájajúce Khumri a Kimmeroi s Izraelom, a schopnosť spojiť coelbrenskú abecedu s egyptskými hieroglyfmi, odhaľujúc prvky ohľadom putovania Izraela v tej zemi ... a podobnosť syntaxe medzi starovekým EGYPTSKÝM a WELŠSKÝM jazykom.“ – s. 32.

America's Promise Newsletter , máj-jún 1998 uverejnil článok pastora J. S. Brooksa s názvom The Hebrew-Celtic Connection . Pastor Brooks ohľadom hebrejského pôvodu západnej civilizácie uvádza:

„Tieto historické fakty boli po stáročia známe, a množstvo kníh známych historikov“fénický pôvod“ západnej civilizácie zadokumentovalo. Historici venujú Féničanom väčšinu kreditu za túto migráciu z Palestíny do Európy, hoci Hebreji boli početnejší a bol im daný Boží prísľub zväčšovania ich počtu. Odpoveď sa snáď nachádza v nesprávnom názore, že hebrejský jazyk je fénickým dialektom, pričom tieto dva sú takmer identické. No ale ako uvidíme, dá sa dokázať, že veľké množstvo „fénicky“ rozprávajúcich ranných európskych osadníkov boli Hebreji.“ - s. 6.

Z publikácie Essay on the Antiquity of the Irish Language, Being a Collation of the Irish with the Punic (Hebrew) Language , autor Charles Vallancey, 1772:

„Pri porovnaní írštiny s keltštinou, púnštinou a hebrejským jazykom, objavuje sa najväčšia podobnosť (nie – dokonalá podobnosť v mnohých slovách): dá sa teda uvažovať a púnsko-keltskom základe …z hebrejčiny sa vyvinula féničtina, kartáginčina čiže púnština, z púnštiny sa odvodil aeoliánsky jazyk, doriánsky a etruský jazyk, a z týchto vznikla latinčina …Z rímsko-saských veľkých písmen írsky jazyk používa iba tri, všetky ostatné značne pripomínajú primitívnu hebrejčinu a féničtinu.“ - s. 2-3.

V roku 1801, C .S. Sonnini publikoval dokument, ktorý našiel počas svojich ciest Otomanskou ríšou. Tento dokument nazval „Dlho stratená kapitola Skutkov apoštolov.“ V nej sa uvádza:

„A Pavol, plný požehnaní Kristových, a prebývajúci v duchu, odišiel do Ríma, odhodlaný ísť do Španielska, pretože už dlhý čas zamýšľal tam odcestovať, a odtiaľ taktiež do Británie.

„Pretože vo Fénicii počul, že niektoré z detí Izraela, v čase asýrskeho zajatia, unikli po mori „na vzdialené ostrovy“, ako uvádzal prorok, a Rimanmi nazývané Británia.“ -- v. l - 2.

„A Pavol mocne kázal v Španielsku, a veľké davy uverili a obrátili sa, pretože si uvedomili, že je apoštolom poslaným od Boha.

A odíduc zo Španielska, Pavol a jeho družina našli v Armorike loď, smerujúcu do Británie, cestovali teda pozdĺž južného pobrežia, až dorazili do prístavu zvaného Raphinus.

Keď sa roznieslo, že na ich pobreží pristál apoštol, vítali ho veľké davy obyvateľov, a hostili Pavla, ktorý vstúpil východnou bránou do ich mesta, a prebýval v dome Hebreja, človeka z jeho vlastného národa.“ – v. 6 - 8.

Toto mesto je dnes známe ako Londýn. Je pekné nájsť váš rod, hovoriaci vašim vlastným jazykom na tak vzdialenom mieste, nie? Všetkých 26 veršov tohto rukopisu sa nachádza v článku autora T. G. Colea v decembrovom vydaní (rok 200?) magazínu „Thy Kingdom Come.”

Áno, Pavol bol v Británii. Prvé kresťanské cirkvi boli založené v Británii, nie v Ríme. Prenasledovanie kresťanov v Británii Rímom bolo relatívne minimálne, keďže ostrovy boli značne vzdialené.

Z histórie je jasné, že nové meno pre pravých Izraelitov je Anglo-Sasi a ich hlavným jazykom je anglický jazyk. Nemecký jazyk taktiež zdieľa mnoho spoločného s hebrejčinou Jidiš, jazyk východoeurópskych Židov, má svoj pôvod v jazyku Chazarie, plus niečo z nemčiny, slovanských jazykov, turečtiny a hebrejčiny. Jidiš je v podstate chazarským jazykom v hebrejských písmenách. Tento proces odštartovali rabíni po obrátení sa Chazarov na judaizmus. Aj keď jidiš používa hebrejské písmená, medzi jidiš a hovorovou hebrejčinou je málo podobného.

Ďalej pokračujeme v sledovaní Anglov, Sasov a Normanov v ich ďalšej migrácii do Británie, po položení základu dokumentovaním ranného osídlenia Británie Domom Dávidovým a jej predchádzajúcou (obdobie Exodu) migráciou do Británie Izraelitmi z línie Zerachovej z kmeňa Júdu.

Dúfam, že oceníte dokumentáciu a výskum, ktorý predchádzal mojej knihe The Great Impersonation (Veľká bezočivosť) . Vyzbrojení týmito informáciami môžete komukoľvek dokázať, že Anglo-Sasi sú Pravým Izraelom. Celá táto kniha je venovaná dôkazu tejto tézy a vyvráteniu tvrdenia Židov, že sú Izrael. Po 22 rokoch skúmania a písania, toto je MOJE DIEŤA!

Ak by ste si chceli objednať výtlačok tejto knihy, zašlite šek alebo peňažný príkaz na USD 37.00 na adresu ANP, POB 411373, Chicago IL 60641, U.S.A., alebo si ju objednajte prostredníctvom služby PayPal. Po prihlásení sa do svojho účtu zadajte moju e-mailovú adresu eli-james@sbcglobal.net a budete si ju môcť objednať online. „Spoznáte pravdu a pravda vás oslobodí“ – Ježiš Kristus